معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با توجه به رتبه بندی دانشگاه‌های آموزش عالی تایمز(THE) موفق شد در میان دانشگاه‌های کشوررتبه‌ی نخست رابدست بیاورد و در رتبه بندی جهانی سال 2019 THE، در رتبه‌های بازه‌ی 400 – 351 قرار گیرد. همچنین، دانشگاه نوشیروانی بابل رتبه‌ی 55ام در بین دانشگاه‌های جوان دنیا و 43ام در میان دانشگاه‌های قاره آسیا را به خود اختصاص دهد.
در سال 2018، رتبه‌ی دانشگاه نوشیروانی بابل طبق رتبه بندی تایمز (THE) اول در کشور و در بازه‌ی 301 تا 350 دنیا بود. ضمنا در طبقه بندی مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیوانی در سطح جهانی در بازه‌ی 201 تا 250 رتبه بندی شد.

با توجه به رتبه بندی دانشگاه شانگهای در سال 2017، رتبه‌ این دانشگاه در میان دانشگاه‌های جهان در رشته‌ی مهندسی مکانیک، در بازه‌ی 101 تا 150 دنیا بود و در رشته‌ی مهندسی شیمی، در بازه‌ی 201 تا 300 دنیا بود. در رتبه بندی سال 2018 شانگهای، دانشگاه نوشیروانی رتبه هفتم دانشگاه برتر کشور را بدست آورد. در رتبه بندی سال 2019 U.S. News & World Report، رتبه‌ی دانشگاه نوشیروانی بابل در قسمت علوم مهندسی، 231ام جهانی را کسب کرد.

پیشینه دانشگاه صنعتی نوشیروانی

آقای سید حسین فلاح نوشیروانی در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی با واگذاری حدود شانزده هکتار زمین ، یازده هزار متر مربع فضای آموزشی تأسیس گردید و این بنا با نام دانشکده فنی نوشیروانی دانشگاه مازندران در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی شروع به جذب دانشجو کرد. در سال ۱۳۷۱ دانشکده فنی و مهندسی نوشیروانی که تنها دانشکده فنی و مهندسی در استان مازندران شناخته میشد در مقطع تحصیلی کارشناسی مهندسی مکانیک، شیمی، عمران و برق و در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد شروع به جذب دانشجو کرد؛ و در سال ۱۳۸۴ بود گه به مجتمع آموزش عالی نوشیروانی مبدل گردید. این دانشگاه از سال ۱۳۸۷ بود که به عنوان یکی از دانشگاه های صنعتی در شمال کشور شناخته شد.

دانشکده‌ها و رشته‌ها

دانشگاه نوشیروانی بابل شامل شش دانشکده علمی و فنی میباشد به شکل ذیل میباشد:
علوم پایه
مهندسی مکانیک
مهندسی مواد و صنعتی
مهندسی برق و کامپیوتر
مهندسی عمران
مهندسی شیمی

دانشکده‌ی علوم

در دانشکده‌ی علوم رشته‌های ریاضی، شیمی و فیزیک در مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس میشود.دانشکده علوم دارای 28 استاد در زمینه‌ی تحقیق میباشد.

افتخارات

ازجمله افتخارات این دانشکده می‌توان چند مورد را نام برد :
کسب مقام چهارم هشتمین دوره مسابقات کشوری کمیکار و صعود به مسابقات جهانی توسط تیم سیمرغ به سرپرستی رضا خانبابایی. سال ۱۳۹۲
کسب مقام ششم هشتمین دوره مسابقات کشوری کمیکار و صعود به مسابقات جهانی توسط تیم اُکسین به سرپرستی محمد اسدالهی بابلی. سال ۱۳۹۲

دانشکده‌ی مهندسی شیمی

این دانشکده که با پذیرش در مقطع کارشناسی کار خود را آغازکرده بود امروزه در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا، نیز پذیرای دانشجو میباشد. تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده، 9 استاد میباشد. دستاورد این دانشکده 80 مقاله‌ی ISI، 76 مقاله‌ی کنفرانس و پنج پروژه‌ی تحقیقی میباشند.
رشته‌های این دانشکده در مقطع تحصیلی کارشناسی عبارتند از مهندسی شیمی(فرایند طراحی صنایع نفت)و مهندسی شیمی(صنایع غذایی). در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی شیمی پیشرفته و در مقطع تحصیلی دکترا رشته‌ مهندسی شیمی عمومی و مهندسی شیمی بیوتکنولوژی ارائه می‌شود.
گروه‌های آکادمیک دانشکده‌ی مهندسی شیمی شامل صنایع غذایی، بیوتکنولوژی و نفت و گاز میباشد.

افتخارات

از افتخارات این دانشکده میتوان به موردذیل اشاره کرد:
کسب مقام چهارم کشوری در مسابقات ملی کمیکار توسط تیم تیرنگ به سرپرستی دکتر سید مرتضی حسینی در سال 1391

چهره‌های برجسته این دانشکده

محسن جهانشاهی دارای نشان ملی درجه سه پژوهش و رییس سابق بنیاد ملی نخبگان استان مازندران و معاون فعلی پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای کل کشور

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

دانشکده‌ی مهندسی عمران

این دانشکده در مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو جذب میکند. رشته‌های مقطع تحصیلی کارشناسی شامل: مهندسی عمران(عمران)ومهندسی عمران(نقشه برداری).در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، رشته‌های این دانشکده تشکیل شده از: مهندسی عمران(سازه)، مهندسی عمران(ژئوتکنیک)و مهندسی عمران (محیط زیست). رشته‌ی مهندسی عمران(سازه)تنها رشته‌ی مقطع دکترا میباشد.
گروه‌ آکادمیک دانشکده‌ی عمران عبارتند از ژئوتکنیک، سازه، محیط زیست و نقشه برداری. تعداد اساتید و اعضای هیئت علمی دانشکده‌ی عمران 35 نفر میباشد.

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی

دانشکده‌ی برق و کامپیوتر

این دانشکده که از مجهزترین مراکزدانشگاهی در ایران است دارای17 آزمایشگاه میباشد. همچنین در طی سال پروژه‌های تحقیقاتی و صنعتی زیادی در این دانشکده با همکاری اساتید و دانشجویان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتربه انجام میرسد.
رشته‌هایی که دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ارایه میکند در مقطع تحصیلی کارشناسی شامل مهندسی برق (الکترونیک)، مهندسی برق (قدرت)، مهندسی برق (کنترل)، مهندسی برق (ارتباطات) و مهندسی کامپیوتر(سخت افزار) میباشد. در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، رشته‌های مهندسی برق (الکترونیک)، مهندسی برق(قدرت)، مهندسی برق(کنترل)، مهندسی برق(ارتباطات) و مهندسی زیست پزشکی(بیو الکتریک)تدریس میشود. در مقطع تحصیلی دکترا رشته‌های مهنسی برق، مهندسی برق (ارتباطات) و مهندسی زیست پزشکی (بیو الکتریک) در دانشکده مهندسی برق و کامپیوترارایه میشود.

دانشکده‌ی مهندسی مکانیک

این دانشکده‌ دارای کارکنان باتجربه وهمچنین یکی ازمراکز فعال‌ علمی به حساب می آید. دانشکده مهندسی مکانیک که کار خود را با مقطع تحصیلی کارشناسی آغازکرده بودامروزه در مقطع تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشدنیز دانشجو میپذیرد. دو کنفرانس در زمینه‌ی دینامیک سیالات و دینامیک ساخت و تولید در دانشکده مهندسی مکانیک اجرا شده است که تعداد مقالات ISI آن بیش از 126، تحقیقات علمی بیش از 56، مقالات کنفرانس بیش از 100 و پروژ‌ه‌های تحقیقاتی بیش از 10 مورد میباشد.
رشته‌های قابل ارایه در مقطع تحصیلی کارشناسی مهندسی مکانیک(جامدات)، مهندسی مکانیک(حرارت و سیالات)، مهندسی مکانیک (ساخت) و مهندسی صنعتی (فناوری صنعتی) میباشد. در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد رشته‌های مهندسی مکانیک(طراحی کاربردی)،مهندسی مکانیک(حفظ انرژی)، مهندسی مکانیک(ساخت)ومهندسی مکانیک(شناخت و انتخاب مواد)قابل ارایه است. همچنین در مقطع تحصیلی دکترا رشته‌های مهندسی مکانیک(طراحی کاربردی)، مهندسی مکانیک (حفظ انرژی) و مهندسی مکانیک (ساخت) جذب دانشجودارند.
 

دانشکده‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه نوشیروانی
 

امکانات رفاهی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل 

امکانات خوابگاهی:

خوابگاه امینیان (پسرانه):نزدیک به دانشگاه قرار گرفته است. از ۳ بلوک تشکیل شده است و دارای محوطه سربزو وسیع و امکانات ورزشی مانند باشگاه بدنسازی، سالن پینگ پنگ، زمین والیبال و فوتبال، یک اتاق مجهز به ماشین لباسشویی و یک بوفه. در همه اتاق‌ها اینترنت وای فای، میز، شوفاژ، پنکه، تشک، موکت، یخچال و دو صندلی موجود است.
خوابگاه ریحانه (دخترانه): درنزدیکی دانشگاه قرار گرفته و متشکل از یک بلوک ساختمان میباشد.

اینترنت:

در این دانشگاه برای کلیه دانشجویان اینترنت رایگان در نظر گرفته شده که در محوطه خوابگاه و پردیس دانشگاه قابل اتصال میباشد. باتوجه به مقطع تحسیلی دانشجویان حجم و سرعت اینترنت متغیر میباشد.

تغذیه:

در پردیس دانشگاه دو بوفه وجود دارد و در هرکدام از خوابگاه‌های ریحانه و امینیان و کوثر نیز بوفه موجود است. سلف سرویس دانشگاه در تمام روزهای هفته به غیر ازجمعه‌ها غذای رزرو میکند و برای هر نوبت ناهار یا شام دو مدل غذا موجود است که دانشجویان طبق سلیقه خود می‌توانند رزرو کنند. در روزهای ماه مبارک رمضان دو وعده افطار و سحر صرف می‌شود و حجم و کیفیت غذاها دراین ماه بهبود پیدا می‌کند.

بهداشت و درمان:

در مرکز بهداشت و درمان دانشگاه مطب پزشک عمومی و دندانپزشک وجود دارد ونیزتعدادی روانشناس به دانشجویان در حال خدمت رسانی میباشند.

نوشیروانی بابل
 

آدرس:  مازندران، بابل، خیابان شریعتی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

سایت: https://nit.ac.ir

ارسال دیدگاه جدید

تصویر کد امنیتی ثبت نظر