شیمی در کنکور

هم در کنکور تجربی و هم در کنکور گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، آخرین تست هایی که پیش روی داوطلبان قرار دارد، مربوط به درس نسبتاً سخت شیمی می شود. در این هنگام صرف نظر از سختی درس شیمی، داوطلبان کنکور با دو معضل بزرگ رو به رو خواهند شد؛ کمبود زمان که ناشی از مدیریت نا صحیح وقت برای پاسخ دهی به سوالات سایر دروس تخصصی می باشد و همچنین خستگی حاصل از پاسخ گویی به تست های دروس ریاضی، فیزیک و زیست.

بنابراین شناخت دقیق از درس شیمی، مدیریت صحیح زمان و مدیریت درست انرژی، سه چالش بزرگ داوطلبان کنکور برای موفقیت در تست های مربوط به این درس می باشد که اگر دانش آموزان روش درست کسب برتری در برابر آن را فراگیرند، کسب رتبه های برتر و تراز های بالاتر به هیچ وجه دور از انتظار نیست.

اهمیت درس شیمی برای داوطلبان کنکور تجربی و ریاضی فیزیک

برای قبولی در رشته های برتر گروه آزمایشی تجربی و همچنین ریاضی فیزیک، کسب درصد قابل قبول در درس شیمی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، شیمی دارای  ضریب سه می باشد و در گروه آزمایشی تجربی، زیرگروه یک و سه (رشته های پزشکی و زمین شناسی) درس شیمی با ضریب سه و در زیرگروه دو (داروسازی و رشته های مرتبط با شیمی) این درس با ضریب چهار، جزء مهم ترین دروس برای کسب موفقیت در آزمون کنکور به شمار می رود.

علاوه بر ضرایب بالایی که به درس شیمی اختصاص داده شده است؛ میزان اهمیت واقعی درس شیمی در کنکور های گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و تجربی زمانی مشخص می شود که به بررسی نتایج کسب شده توسط داوطلبان سال های گذشته می پردازیم. 

به طور میانگین در سال های گذشته بین 25 الی 35 درصد دانش آموزان از این بخش از کنکور نمره منفی دریافت کرده اند. از سوی دیگر از بین افرادی که موفق به ثبت درصد مثبت برای درس شیمی شده اند، در حدود 98.5 درصد آنان زیر 50 درصد، یک درصد بالای 50 درصد و کمتر از نیم درصد از داوطلبان موفق شدند 100 درصد سوالات را به درستی پاسخ دهند.

با یک برآورد ساده به درستی روشن می شود که اگر داوطلب بتواند بالای پنجاه درصد از 35 تست مربوط به شیمی (حدود 18 سوال) را به درستی پاسخ دهد، موفقیتش در کنکور تا حد قابل توجهی تضمین می شود. از این رو به هیچ عنوان درس شیمی را از سبد مطالعاتی خود حذف نکنید بلکه به جای آن تلاش نمایید تا روش درست و اصولی غلبه بر این درس و چالش های آن را فرا گیرید.

محصولات شیمی حرف آخر

موسسه حرف آخر با همکاری استاد غلامحسین شیروانی که به سلطان شیمی کشور نیز معروف هستند توانسته است آنالیز دقیقی از تست های شیمی چند سال اخیر داشته باشد. طبق بررسی های انجام شده، این گونه برآورد می شود که سوالات دیگر جنبه حفظ کردنی نداشته و به سمت مفهومی شدن و درک مطلب پیش می روند.

از این رو داوطلبانی که بر اساس روش های قدیمی تنها به مطالعه چندین باره دروس مبادرت می ورزند به سبب دریافت نا صحیح مطالب و یا خستگی ناشی از شرایط کنکور، علی رغم تلاش فراوان، قادر به کسب نتیجه دلخواه نیستند.

پکیج های آموزشی مربوط به درس شیمی حرف آخر که توسط دپارتمان شیمی موسسه حرف آخر و با همکاری استاد شیروانی تهیه شده و توسط این موسسه عرضه می شوند، با به کارگیری شیوه های نوین آموزشی از طریق تصاویر سه بعدی، انیمیشن، اسلاید های مفهومی و کلیه روش هایی که فعال ساختن نیم کره راست مغز و حافظه بلند مدت را عهده دار می باشد، توانسته است تا بالاترین میزان یادگیری و کمترین درصد فراموشی مطالب را برای داوطلبان به ارمغان بیاورد. 

بر اساس این روش های ابتکاری، در کمترین زمان ممکن مطالب در حافظه بلند مدت به صورت مفهومی نقش بسته و امکان فراموشی آن ها تقریبا غیر ممکن می شود و احتمال بروز خطا های محاسباتی نیز به شدت کاهش می یابد. در ادامه، ویدیو های آموزشی نیز به منظور ثبت هرچه بیشتر مطالب در ذهن داوطلبان و آشنایی آن ها با شرایط کنکور انواع تست ها و سوالات مختلف، مطرح و بررسی می شود تا دانش آموزان از هر نظر آماده غلبه بر چالش های درس شیمی کنکور شوند.

اساتید شیمی حرف آخر

غلامحسین شیروانی: یکی از برترین مدرسان و اساتید شیمی کشور بدون شک استاد غلامحسین شیروانی، مدرس دپارتمان شیمی حرف آخر می باشند. ایشان فارغ التحصیل شیمی محض از دانشگاه گیلان، دارای کارشناسی ارشد شیمی محض از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری شیمی از دانشگاه خوارزمی هستند که به سبب سوابق برجسته تحصیلی و کسب موفقیت های مختلف در عرصه تدریس شیمی به «سلطان شیمی ایران» شهرت دارند.

استاد شیروانی طی دوران 15 ساله فعالیت آموزشی خود، علاوه بر حضور در موسسه حرف آخر، سابقه تدریس در سایر موسسات نظیر قلم چی، دبیرستان ها و آموزشگاه های برتر کشور و همچنین صدا و سیما را نیز دارند و با ارائه بیش از 50 مقاله بین المللی، کتب آموزشی مختلف و ابداع انواع روش های ابتکاری تدریس درس شیمی، از نوآوران عرصه تدریس شیمی در کشور به شمار می روند.