شیمی در کنکور

هم در کنکور تجربی و هم در کنکور گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، آخرین تست هایی که پیش روی داوطلبان قرار دارد، مربوط به درس نسبتاً سخت شیمی می شود. در این هنگام صرف نظر از سختی درس شیمی، داوطلبان کنکور با دو معضل بزرگ رو به رو خواهند شد؛ کمبود زمان که ناشی از مدیریت نا صحیح وقت برای پاسخ دهی به سوالات سایر دروس تخصصی می باشد و همچنین خستگی حاصل از پاسخ گویی به تست های دروس ریاضی، فیزیک و زیست.

بنابراین شناخت دقیق از درس شیمی، مدیریت صحیح زمان و مدیریت درست انرژی، سه چالش بزرگ داوطلبان کنکور برای موفقیت در تست های مربوط به این درس می باشد که اگر دانش آموزان روش درست کسب برتری در برابر آن را فراگیرند، کسب رتبه های برتر و تراز های بالاتر به هیچ وجه دور از انتظار نیست.

اهمیت درس شیمی برای داوطلبان کنکور تجربی و ریاضی فیزیک

برای قبولی در رشته های برتر گروه آزمایشی تجربی و همچنین ریاضی فیزیک، کسب درصد قابل قبول در درس شیمی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، شیمی دارای  ضریب سه می باشد و در گروه آزمایشی تجربی، زیرگروه یک و سه (رشته های پزشکی و زمین شناسی) درس شیمی با ضریب سه و در زیرگروه دو (داروسازی و رشته های مرتبط با شیمی) این درس با ضریب چهار، جزء مهم ترین دروس برای کسب موفقیت در آزمون کنکور به شمار می رود.

علاوه بر ضرایب بالایی که به درس شیمی اختصاص داده شده است؛ میزان اهمیت واقعی درس شیمی در کنکور های گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و تجربی زمانی مشخص می شود که به بررسی نتایج کسب شده توسط داوطلبان سال های گذشته می پردازیم. 

به طور میانگین در سال های گذشته بین 25 الی 35 درصد دانش آموزان از این بخش از کنکور نمره منفی دریافت کرده اند. از سوی دیگر از بین افرادی که موفق به ثبت درصد مثبت برای درس شیمی شده اند، در حدود 98.5 درصد آنان زیر 50 درصد، یک درصد بالای 50 درصد و کمتر از نیم درصد از داوطلبان موفق شدند 100 درصد سوالات را به درستی پاسخ دهند.

با یک برآورد ساده به درستی روشن می شود که اگر داوطلب بتواند بالای پنجاه درصد از 35 تست مربوط به شیمی (حدود 18 سوال) را به درستی پاسخ دهد، موفقیتش در کنکور تا حد قابل توجهی تضمین می شود. از این رو به هیچ عنوان درس شیمی را از سبد مطالعاتی خود حذف نکنید بلکه به جای آن تلاش نمایید تا روش درست و اصولی غلبه بر این درس و چالش های آن را فرا گیرید.

محصولات شیمی حرف آخر

موسسه حرف آخر با همکاری استاد علی سلوکی توانسته است آنالیز دقیقی از تست های شیمی چند سال اخیر داشته باشد. طبق بررسی های انجام شده، این گونه برآورد می شود که سوالات دیگر جنبه حفظ کردنی نداشته و به سمت مفهومی شدن و درک مطلب پیش می روند.

از این رو داوطلبانی که بر اساس روش های قدیمی تنها به مطالعه چندین باره دروس مبادرت می ورزند به سبب دریافت نا صحیح مطالب و یا خستگی ناشی از شرایط کنکور، علی رغم تلاش فراوان، قادر به کسب نتیجه دلخواه نیستند.

پکیج های آموزشی مربوط به درس شیمی حرف آخر که توسط دپارتمان شیمی موسسه حرف آخر و با همکاری استاد سلوکی تهیه شده و توسط این موسسه عرضه می شوند، با به کارگیری شیوه های نوین آموزشی از طریق تصاویر سه بعدی، انیمیشن، اسلاید های مفهومی و کلیه روش هایی که فعال ساختن نیم کره راست مغز و حافظه بلند مدت را عهده دار می باشد، توانسته است تا بالاترین میزان یادگیری و کمترین درصد فراموشی مطالب را برای داوطلبان به ارمغان بیاورد. 

بر اساس این روش های ابتکاری، در کمترین زمان ممکن مطالب در حافظه بلند مدت به صورت مفهومی نقش بسته و امکان فراموشی آن ها تقریبا غیر ممکن می شود و احتمال بروز خطا های محاسباتی نیز به شدت کاهش می یابد. در ادامه، ویدیو های آموزشی نیز به منظور ثبت هرچه بیشتر مطالب در ذهن داوطلبان و آشنایی آن ها با شرایط کنکور انواع تست ها و سوالات مختلف، مطرح و بررسی می شود تا دانش آموزان از هر نظر آماده غلبه بر چالش های درس شیمی کنکور شوند.

تمامی پکیج های شیمی موسسه حرف آخر ضبط جدید و ویژه کنکور 1402 بوده و بصورت آنلاین در بستر VOD ارائه می شوند. ارائه ویدئو های آموزشی در بستر VOD به اساتید این امکان را می دهد تا با برگزاری کلاس های آنلاین رفع اشکال، به تمامی سوالات دانش آموزان پاسخ دهند و اشکالات ایشان را رفع نمایند.

 

اساتید شیمی حرف آخر

استاد علی سلوکی یکی از جوان‌ترین و بااستعدادترین مدرسان شیمی در کشور است که سوابق تحصیلی درخشانی نیز دارد. استاد سلوکی آخرین مدرک تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی مواد کسب کرده است. این استاد برتر موسسه حرف آخر دارای مدرک کارشناسی مواد در گرایش متالورژی صنعتی نیز است. استاد سلوکی از همان مقطع کارشناسی به درس شیمی علاقمند بود و با روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری خود مسائل شیمی را حل می‌کرد. سابقه تحصیلی درخشان استاد سلوکی در کنار سوابق آموزشی بی نظیر این استاد موجب شده است که استاد سلوکی به یکی از برترین اساتید ایران تبدیل شود. نوع تدریس درس شیمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و استاد سلوکی با روش‌های خاص خود این درس را به بهترین شکل ممکن تدریس می‌کند.

  • دارای مدرک کارشناسی مواد گرایش متالورژی صنعتی
  • دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مواد گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی