تاثیر معدل در کنکور 1401

همه ما به خوبی در مورد کنکور می دانیم، می دانیم که پس از ۱۲ سال درس خواندن، برای ورود به مقطع تحصیلی جدیدتر، باید از سد کنکور بگذریم. اما بهتر است بگوییم که کنکور پلی است که ما را از دانش آموز بودن به سمت دانشجو شدن هدایت می کند؛ به طور کلی ما را به سمت بزرگ شدن هل می دهد.
یکی از سوال هایی که ذهن متقاضیان را به خودش درگیر می کند، تاثیر معدل در کنکور است، متقاضیان می خواهند بدانند که معدل آن ها تا چه حدی در نتیجه کنکورشان تاثیر می گذارد. یا می خواهند بدانند که این تاثیر معدل مثبت است یا منفی؟ اگر شما هم می خواهید جواب این سوال را بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید، ما هر چیزی که نیاز دارید بدانید را به شما خواهیم گفت.

تاثیر معدل در کنکور

اکثر ما تا به حال تجربه شرکت در کنکور سراسری را داشته ایم و استرس بالا و رقابت سنگین آن را حس کردیم، مسلماً کنکور دادن خیلی سخت تر از دادن امتحان های نهایی است. سختی کنکور به حدی است که دانش آموزی که معدل ۲۰ دارد نمی تواند ضمانت کند که به همه سوالات ۱۰۰ درصد پاسخ درست می دهد. از طرفی باید بگوییم که چون هر متقاضی در کنکور یک نمره تراز شده دارد، پس به هیچ وجه نمی توان تضمین کرد که معدل ۲۰ شخص، موفقیت ۱۰۰ درصدی به داوطلب می دهد. از طرفی هم باید به این نکته اشاره کرد که آموزش و پرورش، میانگین معدل امتحانات نهایی داوطلبان را در هر رشته ای به صورت زیر گزارش کرده است؛

  • معدل رشته ریاضی حدودا ۱۲.۵ تا ۱۴.۵
  • معدل رشته تجربی حدودا ۱۱.۵ تا ۱۳.۵
  • معدل رشته انسانی ۸.۵ تا ۱۱.۵

پس باید بگوییم که اگر داوطلبی معدل بالای ۱۴ داشته باشد، تا حدودی می تواند از نصف متقاضیان کنکور سراسری جلو بیافتد. باید به این نکته هم اشاره کرد که در صورتی یک متقاضی باید به فکر افزایش معدل خودش باشد، که برنامه دارد دروس عمومی را بالای ۵۰ درصد بزند؛ همچنین تصمیم دارد دروس تخصصی خود را بالای ۴۰ درصد بزند. 
حال سه سوال برایمان به وجود می آید.
اول اینکه اگر نظام تحصیلی یک متقاضی نظام قدیم باشد، چقدر معدل شخص در نتیجه کنکور وی تاثیر می گذارد؟ برای پاسخ  به این سوال باید گفت تاثیر معدل در کنکور برای این اشخاص ۴۰ درصد است، این ۴۰ درصد جمعاً تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی است.
سوال دوم هم در مورد میزان تاثیر معدل در کنکور است، تاثیر معدل در کنکور چگونه می باشد؟ این تاثیر، تاثیری مثبت خواهد بود.
و سوال سوم در مورد میزان تاثیر معدل برای متقاضیان نظام جدید می باشد، این تاثیر حدوداً ۴۰ درصد و به صورت مثبت می باشد.
پس تا اینجا متوجه شدیم که تاثیر معدل در کنکور مثبت است، اما ۱۰۰ درصد نیست.

تأثیر معدل در کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر معدل در کنکور 1401 یا به عبارتی تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور سال 1401 به صورت مثبت اعلام شده است. تاثیر معدل در کنکور سال ۱۴۰۱ حدوداً ۴۰ درصد شده است که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این ۴۰ درصد تاثیر معدل بر روی تراز داوطلب می باشد. حال ممکن است بپرسید تراز داوطلب چگونه است؟ 
تراز یعنی تبدیل نمرات متقاضی در امتحانات نهایی و رتبه ای که شخص در کنکور به دست می آورد.
نکته حائز اهمیت این است، شخصی که در نظام جدید می باشد و امتحانات پایه دوازدهم خود را به صورت نهایی داده است، معدل پایه دهم و یازدهمش در تراز کنکور وی تاثیری ندارد.

تأثیر معدل در کنکور

تاثیر مثبت معدل در آزمون کنکور

تا این جای مقاله زیاد از عبارت تاثیر مثبت صحبت کردیم، ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که منظور از تاثیر مثبت چیست؟ 
تاثیر مثبت در کنکور سال 1401 به این گونه است که اگر نمرات و معدل امتحان نهایی شخص داوطلب به گونه باشد که رتبه کنکور شخص را پایین بیاورد، این تاثیر اعمال نمی شود.
پس می توان گفت تاثیر معدل پایه دوازدهم در کنکور ۱۴۰۱ به صورت مثبت و حدودا ۴۰ درصد پیش بینی شده است. در جلوتر به بررسی دقیق تر این عبارت می پردازیم.

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1401

محاسبه تاثیری که معدل بر روی تراز کنکور سراسری داوطلب می گذارد تا حدودی آسان است و می توان حدوداً میزان تاثیر معدل در کنکور را به دست آورد. اگر می خواهید تاثیر معدل خود را در کنکور سراسری به دست بیاورید، می توانید از فرمولی که در ادامه به شما آموزش می دهیم، استفاده کنید.

  • نمره قبولی که در هر درس کسب کردید را در تعداد واحدهای آن درس ضرب کنید.
  • نمراتی که به دست آوردید را با هم جمع بزنید.
  • مجموع کل نمرات به دست آمده را بر مجموع واحدها تقسیم کنید‌

برای اینکه بتوانید این موضوع را بهتر درک کنید، برایتان یک مثال می زنیم.
فرض کنید نمره دین و زندگی، زبان فارسی، عربی، فیزیک و شیمی شما به ترتیب ۱۸.۵۰، ۱۷.۷۵، ۱۶.۲۵، ۲۰ و ۲۰ باشد. از طرفی واحدهای درسی شما به ترتیب ۴، ۲، ۲، ۲، ۲ و ۲ باشد، تاثیر معدل شما در کنکور چقدر خواهد بود؟
 ۱۸.۵۰= ۱۲÷(۱۸.۵۰×۴)+ (۱۷.۷۵×۲)+ (۱۶.۲۵×۲)+ (۲۰×۲)+ (۲۰×۲)

راهکارهای افزایش معدل متقاضیان کنکور سراسری سال 1401

حدوداً دو سال می شود که آموزش و پرورش مطلبی را در مورد داوطلبانی با معدل پایین منتشر کرده است. طبق این مطلب اگر داوطلبی نگران معدل پایین خود است و فکر می کند که پایین بودن معدلش بر روی نتیجه کنکور وی اثر منفی می گذارد، می تواند از طرح ترمیم معدل استفاده کند.
طرح ترمیم معدل بیان می دارد که اگر داوطلبی نمره نهایی پایینی در درس مورد نظر خود کسب کرده است، می تواند با دادن امتحان مجدد، نمره خودش را ارتقاء بدهد. 
حال ممکن است بپرسید که اگر دو تا امتحان بدهیم و دو نمره متفاوت کسب کنیم، آیا هر دو نمره در نظر گرفته می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر داوطلب نمره بهتر و بیشتری کسب کند، همین نمره در نظر گرفته می شود و وارد سوابق تحصیلی داوطلب می شود.

تاثیر معدل در کنکور 1401

میزان تاثیر معدل یا سوابق تحصیلی برای داوطلبان کاردانش و فنی حرفه ای

اگر همانند سال گذشته، معدل داوطلبان رشته های کاردانش و فنی حرفه ای، تاثیری مثبت در نتیجه کنکور آن ها داشته باشد، این اشخاص می توانند در کنکور رشته های نظری شرکت کنند. اما نکته ای که وجود دارد این است که این اشخاص نمی توانند از مزیت تاثیر معدل در کنکور برخوردار شوند. اما اگر این افراد می خواهند که معدل آن ها در کنکورشان اثر داشته باشد، باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر خود مانند رشته ریاضی، تجربی و انسانی شرکت کنند.

تاثیر معدل پایه دهم و یازدهم در کنکور سراسری سال 1401

با توجه به شرایط فعلی، چون فقط امتحانات پایه دوازدهم به صورت نهایی انجام می گیرد، تنها معدل پایه دوازدهم جزء سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود. بنابراین باید گفت در صورتی معدل پایه های دهم و یازدهم جزء سوابق تحصیلی به حساب می آیند که امتحانات پایانی این پایه ها به صورت نهایی برگزار شود.

تاثیر مثبت معدل در کنکور به چه معنا است؟

در چند تیتر بالاتر به میزان کمی در این باره صحبت کردیم اما اگر بخواهیم به طور دقیق تر در این باره صحبت کنیم، به این تیتر توجه کنید.
تاثیر مثبت معدل به ما می گوید که برای یک داوطلب کنکور، دو نمره مجزا از هم به وجود بیاورید که یکی از این نمره ها، نمره کنکور سراسری این شخص باشد. از طرفی نمره دوم هم نمره معدل امتحانات نهایی داوطلب یا نمره سوابق تحصیلی وی در نظر گرفته شود. در سال 1401 تاثیر معدل در کنکور حدوداً ۴۰ درصد در نظر گرفته شده است. حال متخصصان آموزش و پرورش بررسی می کنند که اگر این ۴۰ درصد باعث افزایش رتبه کنکور داوطلب شد، این ۴۰ درصد اعمال می شود. ولی اگر این ۴۰ درصد رتبه کنکور شخص را کم کرد، از آن چشم پوشی می شود.
به عبارتی اگر نمره کنکور یک شخص از معدل و سوابق تحصیلی آن بیشتر شود، نمره متوسطه یا همان معدل در نمره کنکور شخص تاثیر داده نمی شود.

محاسبه تاثیر معدل در کنکور

تاثیر قطعی معدل یا سوابق تحصیلی در کنکور 1401

باید گفت علاوه بر تاثیر مثبت، یک تاثیر قطعی هم در کنکور سراسری وجود دارد. اما تاثیر قطعی یعنی چه؟ خب برای پاسخ به این سوال همان ۴۰ درصد تاثیر معدل در کنکور را در نظر می گیریم. فرض کنید داوطلب، یک رتبه مشخص در کنکور کسب کرد، این تاثیر قطعی یعنی حتما ۴۰ درصد معدل پایه دوازدهم این داوطلب بر روی نتایج وی تاثیر می گذارد. یعنی این ۴۰ درصد بر روی نتیجه نهایی کنکور سراسری اثر خواهد گذاشت. در این تاثیر، به این توجه نمی شود که این ۴۰ درصد بر روی نتیجه کنکور داوطلب تاثیر مثبت دارد یا منفی، در هر صورت، این نتیجه اعمال خواهد شد.

میزان تاثیر معدل برای متقاضیان نظام قدیم در کنکور سراسری سال 1401

مطابق نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، میزان تاثیر معدل یا سوابق تحصیلی در کنکور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم، حداکثر ۴۰ درصد مثبت است. این ۴۰ درصد برای رشته های زیر اعمال می شود:

  • رشته ریاضی فیزیک
  • رشته علوم تجربی
  • رشته علوم انسانی
  • رشته علوم و معارف اسلامی

میزان تاثیر معدل برای متقاضیان نظام جدید در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱

مطابق با نظر شورای عالی انقلاب، تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید که متقاضیان کنکور سراسری سال 1401 هستند، برابر با ۴۰ درصد است. این ۴۰ درصد تاثیر مثبت برای رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف انسانی در نظر گرفته می شود.
از طرفی این ۴۰ درصد برای افرادی در نظر گرفته می شود که علاوه بر تحصیل در رشته های بالا، امتحانات پایه دوازدهم خود را به صورت نهایی گذرانده باشند‌.

همه چیز در مورد کنکور

همه چیز در مورد کنکور با حرف آخر

اگر تا این جای مقاله نتوانستید به جواب سوال هایتان درمورد کنکور و تاثیر معدل در کنکور سراسری سال 1401 برسید یا ابهامی در ذهنتان پیش آمده است، ما به شما یک راه حل می دهیم.
شما می توانید با مراجعه به سایت حرف آخر، هر آنچه که لازم دارید را پیدا کنید. از طرفی می توانید از این سایت مشاوره بگیرید و جواب سوالات خود را بیابید.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یک نجات دهنده بزرگ در کنکور سراسری آشنا کنیم. سعی کردیم هر آنچه که باید در مورد تاثیر معدل و سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور سراسری بدانید را به شما بگوییم. همچنین در مورد تاثیر مثبت و تاثیر قطعی معدل، در کنکور سراسری مطالبی گفته شد. گفتیم که در سال ۱۴۰۱ میزان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی بر روی معدل حداکثر ۴۰ درصد است که نسبت به سال قبل، افزایش پیدا کرده است. از طرفی گفته شد، برای اینکه معدل بر روی رتبه کنکور اثر بگذارد چه شرایطی نیاز است. 
همان طور که در بالا گفتیم اگر شما هم می خواهید به تمام جواب های سوالات خود در این مورد برسید، پیشنهاد ما به شما این است که به سایت حرف آخر مراجعه کنید. این سایت بزرگ ترین و معتبر ترین سایتی است که در مورد کنکور وجود دارد. پس اگر داوطلب کنکور سراسری سال 1401 هستید، همین الآن به این سایت مراجعه کنید و از خدمات این سایت استفاده کنید.
 

ارسال دیدگاه جدید

تصویر کد امنیتی ثبت نظر