معرفی دانشگاه گیلان

دانش آموزان پس از برگزاری کنکور ، انتخاب دانشگاه خیلی برایشان مهم و با اهمیت می باشد. ما در حرف آخر اطلاعات مورد نیاز از دانشگاه های ایران را به شما داوطبان عزیز معرفی خواهیم کرد تا خیلی راحت دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

معرفی دانشگاه گیلان
 

دانشگاه گیلان در سال ۱۳۵۳ با  تصویب شورای گسترش آموزش عالی در چارچوب قرارداد بین دولتهای ایران و آلمان غربی سابق تاسیس شده است. با توجه به اینکه مدرسه عالی بازرگانی رشت و مدرسه عالی مدیریت لاهیجان از سال 1346 در استان گیلان فعال بودند در سال 1355 غیرفعال و کلیه فعالیت های آنان به دانشگاه گیلان منتقل شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان، فعالیتهای آموزشی خود را در ۸ رشته تحصیلی و با حدود ۵۰۰ دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده های علوم پایه ، فنی،علوم کشاورزی،علوم انسانی و پزشکی ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تاسیس شدند.

 دانشگاه گیلان هم اکنون در 137 رشته گرایش کارشناسی، 253 رشته گرایش کارشناسی ارشد، 154 رشته گرایش دکتری و در مجموع در 544 رشته گرایش دانشجو می پذیرد.

این دانشگاه در حال حاضر با ۱۰ دانشکده و یک واحد پردیس و دو پژوهشکده ( حوضه آبی دریای خزر و گیلان شناسی) با بیش از 600 عضو هیأت علمی، بالغ بر 18 هزار دانشجو و به عنوان بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول به فعالیت های آموزشی و پژوهشی است و سالانه حدود 4500 نفر دانشجو را در 544 رشته – گرایش در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دوره های روزانه ، شبانه ، پردیس و مجازی پذیرش می نماید و این دانشگاه با اعضای اتحادیه دانشگاه های دولتی کشور های حاشیه دریای خزر ، برخی از دانشگاه های کشورهای جنوب شرق آسیا و اتحادیه اروپا ارتباطات علمی و تبادل استاد و دانشجو دارد.

 

دانشکده‌ها

دانشگاه گیلان دارای ۱۰ دانشکده و یک واحد پردیس بین‌الملل است:

دانشکده ادبیات و علوم انسانی
دانشکده علوم پایه
دانشکده علوم کشاورزی
دانشکده فنی
دانشکده مهندسی مکانیک
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
دانشکده منابع طبیعی (مستقر در شهرستان صومعه‌سرا)
دانشکده هنر و معماری
دانشکده علوم ریاضی
دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان (مستقر شهرستان رودسر شهر واجارگاه)

 

 

 

افتخارات و سوابق

دانشگاه گیلان دارای سوابق آموزشی و پژوهشی برجسته‌ای بوده و به لحاظ تولیدات علمی با کیفیت در زمره دانشگاه‌های مطرح کشور به شمار می‌آید. ثبت تعداد قابل توجهی از مدارک علمی (مانند همکاری‌های بین‌المللی، مقالات علمی، طرح‌های پژوهشی و پژوهش‌های تقاضامحور، پایان‌نامه‌های برتر دانشجویی، اختراعات و اکتشافات و کتب علمی یا هنری چاپ شده) بیان‌گر این مسئله است. رکورد این اطلاعات در سامانهٔ معاونت پژوهشی دانشگاه گیلان و کارنامهٔ پژوهشی سالیانه این دانشگاه موجود است.

این دانشگاه از استادان برجسته و همچنین پژوهشگرانی برخوردار است که از وجههٔ ملی و بین‌المللی برجسته‌ای برخوردار هستند. قرارگیری نام برخی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در بین دانشمندان برجستهٔ ایران و یک درصد برتر تولیدکنندگان علم در جهان مبین این مسئله می باشد.

از اعضای هیئت علمی برجستهٔ افتخاری این دانشگاه می‌توان به نام مجید سمیعی، پیتر ولهارد و حسن ابراهیم‌زاده معبود اشاره کرد که از چهره‌های شاخص بین‌المللی هستند.

دانشگاه گیلان بیش از ۲۰ مجلهٔ معتبر در زمینه‌های مختلف علمی و هنری دارد که تعدادی از آن‌ها به زبان انگلیسی است . همچنین همه ساله تعداد زیادی کتب علمی در این دانشگاه به چاپ می‌رسد.

علاوه بر این، برخورداری از تعداد زیادی از دانشجویان ممتاز در آزمون‌های سراسری و المپیادهای دانشجویی از جمله افتخارات دانشگاه گیلان است.

 

 

نشانی

کیلومتر ۵ جاده رشت - تهران

سایت دانشگاهhttps://resvp.guilan.ac.ir

ارسال دیدگاه جدید

تصویر کد امنیتی ثبت نظر