دفترچه ثبت‌ نام کنکور

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ به صورت اینترنتی، همزمان با ثبت نام کنکور سراسری منتشر شد، داوطلبان می توانند پس از دانلود این دفترچه شرایط و ضوابط ثبت نام را بررسی کرده و در نهایت فرم اینترنتی ثبت نام کنکور سراسری 1400 را تکمیل نمایند.

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور


سازمان سنجش به منظور آشنایی داوطلبان با شرایط و ضوابط شرکت در این کنکور سراسری، دفترچه ای تحت عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری بر روی سایت خود به نشانی sanjesh.org منتشر می کند. کلیه داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم که قصد شرکت در این ماراتن را دارند، می بایست کلیه قوانین ذکر شده در این دفترچه را مطالعه کرده و با آگاهی کامل برای ثبت نام اقدام نمایند.

دفترچه ثبت نام کنکور، راهنمای مناسبی برای کلیه متقاضیان دانشگاه های سراسری اعم از دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می باشد که مطالعه آن تاثیر به سزایی در تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام دارد.

به دلیل ادغام ثبت نام کنکور سراسری با دانشگاه آزاد، متقاضیان رشته محل های دانشگاه آزاد دفترچه جداگانه ای برای ثبت نام نخواهند داشت. شرایط، ضوابط و کلیه مراحل ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد از طریق سایت سازمان سنجش و بر اساس دفترچه ثبت نام دانشگاه های سراسری انجام می شود.

 

 

شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400


شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری شامل اعلام مدارک مجاز برای ثبت نام و برخی ضوابط ویژه برای دانشجویان روزانه، پذیرفته شدگان دوره روزانه در سال گذشته و متقاضیان کارشناسی ارشد پیوسته می باشد که در این بخش به بررسی موارد مذکور می پردازیم:
 

 

 مدارک تحصیلی معتبر برای ثبت نام کنکور سراسری 1400


 داشتن مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی ( فوق دیپلم )

 داوطلبانی که هنوز موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی خود نشده اند، می بایست حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ۱۴۰۰ مدرک خود را دریافت نمایند.

 استثنا: در صورتی که داوطلبان در تاریخ 30 بهمن 1400 مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت می نمایند تنها مجاز به انتخاب رشته محل هایی هستند که پذیرش در آن ها در نیم سال دوم تحصیلی 1400-1401 می باشد.

 دانشجویان در حال تحصیل دوره روزانه در صورت تمایل به ثبت نام کنکور سراسری در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه ثبت نام، می بایست تا 25 اسفند 99 از تحصیل انصراف قطعی دهند. در صورت عدم انصراف قطعی و قبولی در آزمون، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

 پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه کنکور 99 حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به انتخاب رشته دوره روزانه کنکور 1400 نخواهند بود مگر در صورت کسب مجوز از سازمان سنجش.

 فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گروه پزشکی متقاضی شرکت در این کنکور سراسری، قبل از اقدام به ثبت نام باید توجه داشته باشند که از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت خود را تا تاریخ 31 شهریور 1400 یا 30 بهمن ۱۴۰۰ مشخص و از نظر وزارت مذکور منعی برای ثبت نام و شرکت در آزمون و در صورت قبولی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

 داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند، می توانند یکبار در کنکور سراسری شرکت نمایند، در صورت قبولی در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی طرح آن ها به تعویق افتاده و می توانند ادامه تحصیل دهند اما اگر در رشته هایی غیر از رشته های مذکور پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو شده و می بایست ابتدا طرح خود را بگذرانند.

 فارغ التحصيلان دوره كاردانی رشته های تحصيلی گروه آموزشی پزشكی به شرطی می توانند در کنکور 1400 شـركت نمايند كـه خـدمات قـانونی مقـرر را تـا تـاريخ 31 شهریور ۱۴۰۰ و يـا 30 بهمن 1400 بـه پايـان برسـانند.

 

 

مقررات وظیفه عمومی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400
 

بر اساس مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰، داوطلبان مرد متقاضی شرکت در این آزمون باید وضعیت کد نظام وظیفه خود را مشخص نموده و با توجه به این قسمت وضعیت مشمولیت یا معافیت خود را مورد بررسی قرار دهند.

 مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نمی باشند و در صورت شركت در آزمون و قبولی در آن، معافيت تحصيلی برای آنان صادر نگرديده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام از آن ها نمی باشند.

 دانشجويان اخراجی دانشگاه ها تا پايان خدمت دوره ضرورت يا دريافت معافيت دائم، مجاز به ادامه تحصيل نمی باشند به جز افرادی كه قبل از ورود به سن مشموليت اخراج شده اند.

 مشمولانی كه در مقطع كاردانی فارغ التحصيل شده اند، مجاز به شركت در کنکور سراسری نمی باشـند. ايـن افـراد فقـط مـی تواننـد در مقطـع كارشناسـی ناپيوسته ( كاردانی به كارشناسی ناپيوسته ) تحصيل خود را ادامه دهند.

طبق مصوبه دیوان، استثنایی در این زمینه قائل شده اند که اگر فرد در آزمون مذکور پذیرفته شده یکی از رشته های دکتری عمومی ( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی ) یا کارشناسی ارشد پیوسته باشد بدون هیچ محدودیتی در نظام وظیفه می تواند برای ثبت نام در دانشگاه محل قبولی اقدام نماید.

 

 

سهميه ها و تسهيلات مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400
 

سازمان سنجش، در بخشی از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری به معرفی سهمیه های کنکور سراسری پرداخته و شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران را ارائه داده است. در ادامه به بررسی نحوه تخصیص سهمیه های مذکور برای مشمولان پرداخته ایم.

 

 سهمیه رزمندگان

این سهمیه مختص رزمندگانی که از تاریخ 59/06/31 تا 67/06/31 حداقل 6 ماه متوالی یا متناوب در مناطق عملیاتی حضور داشته اند.

 سهمیه ایثارگران

سهمیه ایثارگران به دو دسته 5 و 25 درصد تقسیم می شود، مشمولان هریک از این سهمیه ها به شرح زیر می باشد:

25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل، به جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر که 25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به آن ها اختصاص می یابد.

5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل، به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می یابد.

 حد نصاب نمره ایثارگران ( اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی ) 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده و حد نصاب نمره رزمندگان 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد می باشد.

 بر اساس لایحه ارائه شده توسط وزارت های علوم و بهداشت سهمیه های کنکور سراسری مشمول تغییرات و حذفیات مهمی خواهد بود. برای اطلاع از لایحه ساماندهی سهمیه ها مطالعه مقاله زیر توصیه می گردد.

 

 

زمان و نحوه دریافت دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400


هر ساله دفترچه ثبت نام کنکور سراسری توسط سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قبل از شروع فرایند ثبت نام بر روی سایت قرار می گیرد . با توجه به آغاز ثبت نام کنکور سراسری در 12 بهمن ، زمان انتشار این دفترچه احتمالا اواخر بهمن ماه می باشد .

با توجه به این که این زمان تقریبی بوده و بر اساس بازه های زمانی سال گذشته پیش بینی شده است به داوطلبان توصیه می کنیم برای اطلاع از زمان دقیق انتشار دفترچه ثبت نام این آزمون عضو کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام کنکور سراسری هیوا شوند .

داوطلبان در این زمان می بایست به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و دفترچه ثبت نام کنکور را دانلود نمایند . پس از آن در صورت داشتن شرایط می توانند برای ثبت نام اقدام نموده و با مطالعه منابع کنکور سراسری ۱۴۰۰ خود را برای حضور در جلسه آزمون آماده نمایند .


 

بخش های مختلف دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400


دفترچه ثبت نام کنکور سراسری از دو بخش " راهنمای عملی ثبت نام " ، " شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری " تشکیل شده است که به بررسی شرایط عمومی و اختصاصی ، سهمیه های مختلف ، مدارک لازم برای ثبت نام ، چگونگی برگزاری آزمون و پذیرش دانشجو ، برنامه ی زمانبندی اجرای آزمون ، ضوابط و شرایط خاص برخی دانشگاه ها و رشته ها ، نحوه ی محاسبه ی نمره ی هر درس به درصد و رتبه ، تراز ، توضیحات تکمیلی پرداخته است .

 

 

بخش اول دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400
 

اقدامات قبل از ثبت نام کنکور سراسری جدول زمانی مراحل آزمون:

شرايط عمومی و اختصاصی

مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری

انتخاب گروه آزمايشی

نحوه شركت دانشجويان انصرافی

تعيين وضعيت نظام وظيفه

مدارک لارم برای استفاده از سهميه ها

هزينه های ثبت نام و نحوه پرداخت آن

مدارک لازم برای ثبت نام

راهنمای اقدام به ثبت نام کنکور سراسری:         

ورودبه صفحه ثبت نام آزمون سراسری

مراحل ثبت نام و راهنمای عملی انجام ثبت نام

نحوه تكميل تقاضانامه اينترنتی

دريافت كد رهگيری

راهنمای عملی ثبت نام ( شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری):

امکان ويرايش و تصحیح فرم ثبت نام

 
 

بخش دوم دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ( شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری ) :
 

راهنمای شركت در آزمون و آشنایی با دوره های تحصيلی:

شرايط عمومی و اختصاصی ثبت نام و شركت در آزمون سراسری

مقررات‌ وظيفه‌ عمومی

ضوابط استفاده ازسـهميه ها

شرایط وضوابط ثبت نام اتباع خارجی

آشنایی با آزمون های عمومی و اختصاصی

دروس و كتاب های منبع سوالات

شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره های مختلف تحصیلی

تعریف اصلاحات دفترچه

پذيرش دانشجو در برخی از دانشگاه ها با شرایط خاص

جدول های شماره 7 تا 11

 کاربرگ ها ، فرم ها

 

با توجه به اهمیت این دفترچه در ثبت نام متقاضیان کنکور سراسری در ادامه به بررسی دقیق مهم ترین بخش های دفترچه پرداخته شده است  :

 


شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری 1400


علاقه مندان به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ می توانند در صورت داشتن شرایط ثبت نام که در زیر به قسمتی از آن اشاره شده ، ثبت نام نمایند .

 اعتقاد به اسلام و یا يكی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران

 عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران .

 عدم احراز فساد اخلاقی .

 نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی ، فراماسونری و اعقاب آنها .

 عدم احراز فساد اخلاقی .

 عدم اعتیاد به مواد مخدر .

 


 

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1400


داوطلبانی که دارای یکی از مدارک اشاره شده در زیر هستند می توانند در کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام نمایند :

 دیپلم چهار ساله نظام قدیم

 مدرک پیش دانشگاهی

 مدرک کاردانی ( فوق دیپلم )

 دیلم پایه دوازدهم نظام جدید ( 6 - 3 - 3 )
 

 

شرایط ثبت نام دانشجویان اخراجی در کنکور 1400 :


دانشجویان اخراجی و همچنین دانشجویان دوره كارشناسی كه مدرک معادل كاردانی را دریافت نموده اند و از ادامه تحصیل انصراف داده اند در صورت تسویه حساب كامل با دانشگاه مربوطه ، اداره كل امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و همچنین در صورت نداشتن مشكل نظام وظیفه می توانند در کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کنند .


 

شرایط مشمولین طرح نیروی انسانی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400


داوطلبانی که رشته فارغ التحصیلی آن ها در یکی از مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری عمومی در ردیف رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت باشد ، می بایست جهت شرکت کنکور 1400 وضعیت خدمت قانونی طرح نیروی انسانی خود را دقیقا مشخص نمایند . چنان چه داوطلب در کلیه مراحل قبل و بعد از آزمون و دوران تحصیل واجد شرایط نباشد ، قبولی فرد لغو می گردد .

فارغ التحصيلان دوره كاردانی رشته های تحصيلی گروه آموزشی پزشكی به شرطی می توانند در کنکور 1400 شـركت نمايند كـه خـدمات قـانونی مقـرر را تـا تـاريخ 31 شهریور  و يـا 30بهمن 1400 بـه پايـان برسـانند

 داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند ، در صورت قبولی در یکی از رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی طرح آنها به تعویق افتاده و می توانند ادامه تحصیل دهند و خدمات قانون خدمت خود را پس از اتمام تحصيل با تعهدات خدمت مقطع جديد انجام دهند ، اما اگر در رشته هایی غیر از رشته های مذکور پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو شده و می بایست ابتدا طرح خود را بگذرانند .

 رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت که مشمول طرح نیروی انسانی بوده و خدمات مربوط به طرح را باید به صورت اجباری انجام دهند عبارتند از :

پزشکی ، دندانپزشكی ، داروسازی ، پرستاری ، اتاق عمل ، هوشبری ، راديولوژی ، علوم آزمايشگاهی ، فوريتهای پزشكی .

 

 

 شرایط مشمولین نظام وظیفه مندرج در دفترچه ثبت کنکور سراسری 1400


براساس ضوابط اعلام شده در دفترچه ثبت نام سراسری ۱۴۰۰ داوطلبان مرد متقاضی شرکت در کنکور ۱۴۰۰ می بایست وضعیت و کد نظام وظیفه کنکور سراسری خود را مشخص کرده و سپس برای ثبت نام اقدام کنند . مشمولان دارای شرایط زیر مجاز به شرکت در کنکور 1400  نمی باشند .

 مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نبوده و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه ، معافیت تحصیلی برای آن ها صادر نگردیده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام آن ها نمی باشند .

 دانشجویان اخراجی دانشگاه ها تا پایان خدمت دوره ضرورت و یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند .

 مشمولانی كه در مقطع كاردانی فارغ التحصيل شده اند ، مجاز به شركت در کنکور سراسری نمی باشـند . ايـن افـراد فقـط مـی تواننـد در مقطـع كارشناسـی ناپيوسته ( كاردانی به كارشناسی ناپيوسته ) تحصيل خود را ادامه دهند .

اما بر اساس مصوبه دیوان ، استثنایی در این زمینه قائل شده اند که اگر فرد در آزمون مذکور پذیرفته شده یکی از رشته های دکتری عمومی ( پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی  ) یا کارشناسی ارشد پیوسته باشد بدون هیچ محدودیتی می تواند برای ثبت نام در دانشگاه محل قبولی اقدام نماید .

معافيت تحصيلی برای هر مقطع فقط يک بار صادر می شود . بنابراين فارغ التحصيلان هر مقطع مجاز به تحصيل مجـدد در همـان مقطـع نمـی باشـند .

نکته : فارغ التحصيلان مقطع كاردانی مجاز به شروع به تحصيل در مقاطع كارشناسی پيوسته ، كارشناسی ارشد پيوسته و دكتری پيوسته نمی باشند .

سنوات مجاز تحصيل در مقاطع : كاردانی 5 / 2 سال ، كارشناسی پيوسته 5 سال ، كارشناسی ارشد پيوسته 6 سال و دكترای پيوسته 8 سال است .

ارسال دیدگاه جدید

تصویر کد امنیتی ثبت نظر