حرف آخر

12 روش کاربردی‌ تقویت اراده برای درس خواندن

تقویت اراده مثل تقویت عضلات بدن نیازمند به تمرین دارد. راهکارهای متعددی برای تقویت اراده در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

اراده درس خواندن برای یک کنکوری منبع انرژی برای یک کنکوری است. اگر فردی مصمم به درس خواندن نباشد، تک تک لحظات سال کنکور را رنج سپری خواهد کرد

اراده درس خواندن برای یک کنکوری منبع انرژی برای یک کنکوری است. اگر فردی مصمم به درس خواندن نباشد، تک تک لحظات سال کنکور را رنج سپری خواهد کرد. اینکه اراده از کجا نشات می گیرد موضوع بحث امروز ماست. انگیزه و اراده در آدمها مثل عضلات هستند. باید تمریناتی برای تقویت آنها به کار بست. اما چگونه!؟

روش های کاربردی‌ تقویت اراده برای درس خواندن

هورمون های مختلفی باعث ایجاد انگیزه و افزایش قدرت اراده در انسان می شوند. در ادامه به راهکارهایی که عضلات اراده ی شما را تقویت می کنند اشاره می کنیم:

 • 1. اقدام به شروع یک فعالیت
 • 2.مرور اهداف و انگیزه های نهایی
 • 3.محیط و عوامل محیطی
 • 4.ورزش و فعالیت بدنی
 • 5.حذف عوامل حواس پرتی
 • 6.کسب موفقیت های کوچک
 • 8.حس لذت از فعالیت ها
 • 9.انضباط شخصی و فکری
 • 10.انتظارات دیگران و تصور آنها از ما
 • 11.ارتباطات معنوی و آرامش درونی
 • 12.فعالیت در قالب گروه

 

1.فقط شروع کنید

اگر قصد انجام کاری رو دارین اما به هربهانه ای انجام اون کار رو به تعویق میندازین، فقط و فقط شروع کنین. کتاب مورد نظر را باز کنین و فقط چند صفحه ی اول آن را مطالعه کنین.همین اقدام کوچک شما به تصمیمی بزرگ برای ادامه ی مطالعه تبدیل خواهد شد. با جملاتی مانند « از فردا شروع میکنم» یا «بعد از این فیلم شروع میکنم» فقط وقت خود را تلف می کنین. این جملات فقط باعث عقب افتادن کارها و تلف شدن زمان می شود. شروع درس خواندن از ادامه دادن آن بسیار سخت تر است پس فقط کافیست شروع کنین تا خودتان از معجزه ی ادامه ی آن با خبر بشین.

تکنیک جالبی هم در این زمینه پیشنهاد می شود به اسم قانون 7 دقیقه که می تونین استفاده کنین.قانون هفت دقیقه می گوید: هر وقت شروع کاری یا شروع مطالعه برای تان سخت است، با خودتان بگویید 7 دقیقه از این کار را انجام می دهم و تمام! وقتی خودتان را گول می زنید که بعد از 7 دقیقه آن کار را رها خواهید کرد، احتمال بالایی دارد که بعد از آن 7 دقیقه کار را تا آخر انجام دهید. پس مهم ترین نکته شروع کردن است. مشکل بسیاری از افراد در زندگی این است که به جای شروع کردن فقط فکر می کنند و جرات شروع کردن ندارند. پس به جای پر کردن ذهن با افکاری که هیچ نتیجه ای در بر ندارد، سریع تر اقدام کنید.

2.هدفتان را یاد آوری کنید

برای موفق در هر کاری می دانیم که باید هدف داشته باشیم. موفقیت در کنکور سراسری نیز موضوع جداگانه ای نیست. البته که از شما انتظار می رود در همین لحظه نیز هدف خود را از درس خواندن بصورت مکتوب جایی نوشته باشید. در نظر داشته باشید در هر صورت اهداف معقول با توجه به شرایطتان در سر بپرورانید. چرا که ذهن شما اهداف دور از دسترسی و غیر منطقی را پس می زند.

حالا قبل از شروع مطالعه خود به این فکر کنید که برای چه هدفی مطالعه می کنید؟

به دانشگاهی که مدنظرتان هست فکر کنید و همچنین شعلی که همیشه آرزوی داشتنش را در سر می پرورانید. هرگز به این فکر نکنید که بخاطر معلم یا خانواده قرار است درس بخوانید.

نیروی اراده توسط انگیزه و احساسات شما تغذیه می‌شود. برای آنکه اراده خود را تقویت کنید باید یک انگیزه قوی پشت آن داشته باشید. با انرژی زیاد شروع به درس خواندن کنید و در طول مطالعه این اشتیاق و انرژی را حفظ کنید، اگر همیشه به هدف خود فکر کنید و بدانید این درس خواندن شما در آینده مفید خواهد بود اراده شما تقویت می‌شود.

3.از تاثیر محیط غافل نشوید

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید محیط مطالعه است. محیط مطالعه باید ساکت و آرام و به دور از هرگونه وسایل سرگرم کننده، تلویزیون و گوشی موبایل باشد تا حواستان پرت نشود و زمانی که برای درس خواند در نظر گرفته اید هدر نرود.

بهترین مکان برای درس خواندن، جایی است که شما بیشتر بازدهی را دارید. ممکن است شما در کتابخانه مدرسه، در اتاق شخصی خود و یا وسط هال بهترین عملکرد را از لحاظ فراگیری داشته باشید. خودتان این موضوع را بررسی کنید و بهترین مکان را انتخاب کنید.

در مجموع جایی که تهویه و نور مناسبی داشته باشد باعث بهبود وضعیت مطالعه تان می شود. همچنین بهتر است از سکوتی نسبی برخوردار باشد.

4.ورزش کنید

قرار نیست بخاطر کنکور همه چیز را تعطیل کنید. بدن شما به فعالیت فیزیکی نیاز دارد و داشتن برنامه ورزشی منظم، عملکرد شما در درس خواندن را نیز بهبود می بخشد. فواید ورزش را دست کم نگیرید. همانطور که یک بدن سالم روی ذهن سالم تاثیر دارد، بدن فعال و پر انرژی هم بر روی داشتن یک ذهن فعال موثر است. تنها دو ماه پس از ورزش منظم، قسمت‌هایی از مغز که در کنترل اراده نقش دارند بزرگتر و هماهنگ تر می‌شوند در نتیجه مصمم تر می‌شوید و راحت تر اهداف خود را دنبال میکنید.

5.حذف عوامل حواس پرتی

عواملی که این روزها حواس ما را پرت می کنند به مراتب از چند سال قبل بیشتر شده اند. گوشی های هوشمند، تلوزیون های هوشمند و سایر ابزارهای ارتباطی، براحتی در هر جایی می تواند حواس ما را به خود جلب کنند. معمولا به محض شروع به درس خواندن، عوامل زیادی از وسوسه چک کردن شبکه‌های اجتماعی گرفته تا پیش آمدن برنامه ناگهانی دوستانه، مانع ادامه درس خواندن می‌شود. پس اگر به طور جدی تصمیم به درس خواندن دارید، باید مورد به مورد این حواس پرتی‌ها را حذف کنید. شک نداشته باشید هر حواس پرتی یک راه پیشگیری دارد. می‌توانید در محیطی آرام مثل کتابخانه درس بخوانید. ابزار الکترونیکی خود را دور از دسترس قرار دهید. یا اگر به اینترنت نیاز دارید، از برنامه‌های محدودکننده دسترسی استفاده کنید.

اگر هنگام درس خواندن یامطالعه افکار مختلفی به ذهنتان می‌رسد، می‌توانید یک دفترچه همراه خود داشته باشید، هر فکر جدیدی که به ذهنتان رسید را در آن یادداشت کنید و سریع به ادامه مطالعه برگردید. با این کار هم به درس خواندنتان می‌رسید و هم می‌توانید بعد از زمان تعیید شده سراغ افکارتان بروید.

6.موفقیت های کوچک را نادیده نگیرید

هورمون دوپامین با دستیابی به هر موفقیتی ترشح می شود. این موفقیت می تواند به پایان رساندن یک بازی کامپیوتری باشد یا برنده شدن در یک مسابقه ی دو ماراتن. دوپامین، یکی از چندین هورمون شادی و موفقیت است و مسئول انگیزش و تجربه حس پاداش است که با موفقیت همراه می باشند. به عبارت دیگر، دوپامین به شما انگیزه موفقیت در رسیدن به اهدافتان را می دهد. در ضمن، وقتی به موفقیت رسیدید، دوپامین باعث ایجاد حس رضایت در شما می گردد. اگر به انگیزه و همت برای رسیدن به موفقیت نیاز دارید، می توانید سطح دوپامین بدن خود را تحت کنترل بگیرید. با این کار، شما از یک اهرم برای موفقیت استفاده می کنید.

توجیه علمی پشت این فرآیند فکری نیز وجود دارد. هنگامی که شما کاری را انجام می دهید، مرکز ثقل مغز شما را فعال می کند، به شما اجازه می دهد حس غرور را احساس کنید. به طور خاص، دوپامین عصبی و شیمیایی آزاد می شود و ما را با احساسات خوب پر می کند. این ترکیب شیمیائی به شما کمک می کند تا احساس پاداش را تجربه کنید و می تواند شما را وادارکند که خواهان دستیابی به موفقیت های بزرگتری باشید .این تغییرات رفتاری منحصر به فرد باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای مثبت برای تحولات حتی بزرگتر بعدی می شود.

8.از مطالعه لذت ببرید

فعالیت ها یا به خودی خود لذتبخش هستند و یا بایستی آنها را لذتبخش کرد. احتمالا معلمینی را سراغ دارید که کسل کننده ترین درس ها را به بهترین روش و جذاب ترین شیوه ها آموزش می دهند. اما آنها همیشه و برای همه دروس در کنار شما نیستند. بهتر است خودتان دست به کار شوید و در این زمینه به کمک خود بیایید. راهکارهایی برای جذاب کردن مطالعه پیدا کنید و آنها را در فرایند مطالعه تان برای کنکور به کار ببندید.

مثلا بین مطالب مختلفی که می خوانید ارتباط برقرار کنید. این ارتباط می تواند با داستانی ساختگی که خودتان روابط آن را چیده اید شکل بگیرد. و یا در مثالی دیگر از وسایل رنگارنگ برای یادداشت‌برداری و نوشتن اید‌ه‌هایتان استفاده کنید. این وسائل می‌توانند شامل خودکارها، کاغذ، برگه‌های یادداشت و استیکر باشند. اضافه کردن این وسایل به فرآیند خواندن آن را جالب‌تر کرده و قسمت خلاق ذهن را فعال می‌کند و به شما در به خاطر سپردن و به یادآوردن مطالب کمک می‌کند. البته دقت کنید که در استفاده از این وسایل زیاده‌روی نکنید چون برعکس عمل کرده و تمام حواس‌تان را از موضوع اصلی پرت می‌کند!

احتمالا خواندن از روی کتاب و یادداشت‌برداری‌های درون کلاس کسل کننده باشد بنابراین با دیدن ویدئوهای آموزشی در مورد همان موضوع یادگیری‌تان را بهبود ببخشید. تماشای ویدئو می‌تواند ابزار یادگیری موثری باشد زیرا افراد را درگیر کرده و یادگیری را بهبود می‌بخشد. به دنبال ویدئوهای آنلاین معتبر بگردید تا از اطلاعات ناقص و ناصحیح در امان باشید.

9.انضباط شخصی و فکری داشته باشید

نظم در بلند مدت می تواند نتایج خیره کننده ای برای شما به همراه داشته باشد. خیلی ها خواهان قبول شدن در بهترین دانشگاه ها و کسب رتبه برتر در رشته ی دلخواهشان هستند اما کمتر کسی به برنامه چیده شده پایبند است. علاوه بر داشتن نظم در برنامه هایتان، بهتر است از لحاظ فکری نیز به انضباط برسید. یعنی عواملی که حتی بخش کوچکی از ذهنتان را اشغال کرده است از بین ببرید. ممکن است این عوامل خیلی کوچک باشد، مثلا تعویض گلدان جلوی پنجره که 6 ماه است لبه ی آن شکسته و قرار است یک روز آن را چسب بزنید! این موضوع شاید اصلا اهمیتی نداشته باشد اما بخش کوچکی از ذهن شما رو به خود اختصاص داده است. ذهن ما مثل CPU کامپیوتر است که با بستن برنامه های اضافی، بهتر و سریعتر کار می کند. پس سعی کنید همیشه ذهنتان را سرو سامان دهید.

10.برنامه تان را به اطلاع دیگران برسانید

اینکه دیگران را در جریان قرار دهید بسیار اهمیت دارد. دوستان و اعضای خانواده تان قطعا شادی، سلامتی و موفقیت شما را آرزو می کنند. گاهی ممکن است حضور در برنامه و یا مهمانی را به شما پیشنهاد دهند در حالیکه که شما باید درس بخوانید و امکان شرکت در آن برنامه را ندارید. قطعا آنها علم غیب ندارند و از وضعیت جاری برنامه مطالعاتی شما خبر ندارند. پس بهتر است کمابیش آنها را هم در جریان بگذارید تا انتظارات بی موقع از شما نداشته باشد و راحتتر شما را درک کنند.

 

11.ارتباط معنوی خود را بهبود ببخشید

در جوامع غربی نیز ارتباط با خدا راهی اثبات شده برای رسیدن به آرامشی درونی می باشد. از دیدگاه قرآن راه های گوناگونی برای رسیدن به آرامش وجود دارد و در این راه هر قدر انسان خود را به خدا نزدیک تر کند و ارتباطی قوی تر با او  داشته باشد به یک آرامش و ثبات درونی دست خواهد یافت که موجب می شود در شرایط سخت و مشکلات نیز این آرامش در او وجود داشته باشد.

اگر موفقیت ، آرامش و لذت در زندگی را طالب هستید ، بدانید که به جز با خدابودن راه دیگری ندارد. انسانی که زندگی خود را بر اساس دستورات و فرمان خدا شروع و تنظیم می کند ، یقیناً به آنچه که مورد خواسته اوست می رسد و اگر هم چیزی را خواست و به آن نرسید یقین دارد که این نرسیدن به سود و مصلحت اوست . مهمترین مسأله در زندگی انسان ، سعادت و خوشبختی است و سعادت و خوشبختی در آرامش است و آرامش در اطاعت و عبادت خداست ، که خدا در قرآن کریم فرمودند:

“اَلا بذکر اللّه تطمئنَ القلوب”

(همانا یاد خدا آرامش دهنده دلهاست.)

12.رقابت و همراهی گروه دوستی

ایجاد گروه دوستی برای همراهی در مسیر مطالعه و آمادگی برای کنکور سراسری میتواند در موارد متعددی به شما کمک کند. البته که لزومی ندارد این همراهی شامل مطالعه گروهی هم شود. بهتر است در اغلب مواقع بصورت تکی مطالعه کنید اما زمان هایی را هم برای همکفری و اشتراک اطلاعات اختصاص دهید. قطعا نگاه از زوایای متفاوت به موضوعات درسی می تواند برای همه کارساز باشد. همچنین اگر احساس می کنید شما بیشتر از دوستانتان اطلاعات دارید و بیشتر شما هستید که به دیگران اطلاعاتی را منتقل می کنید، نگران نباشید. آموزش مباحثی که یاد گرفته اید به دیگران، بهترین روش برای تثبیت آنهاست.

ایجاد حس رقابت نیز می تواند به پیشرفت اعضای گروه منجر شود. البته که نباید این رقابت بصورت ناسالم و تخریب گونه درآید. بهتر است برنامه ی تفریحی و گردش های گروهی نیز باهم بچینید. قطعا اعضای این گروه بدلیل داشتن اهدافی یکسان، بهتر همدیگر را درک می کنند و در کل روابط سازنده ای در این مسیر شکل خواهد گرفت.

نظرات

 • س.نظری :
  29 دي 1398

  بنظر من مطالعه گروهی تاثیر بدتری داره. همیشه چشم و هم چشمی ایجاد می کنه
  حداقل واسه من جواب نمیده!!!

گذاشتن نظر