حرف آخر

برنامه ریزی کنکور ۹۹

خیلی از کنکوریا نمی دونن که دقیقا باید چکار کنن و واسه همین راههای مختلفی رو امتحان می کنن و آخر سر هم به نتیجه ای که میخوان نمی رسن. انتخاب مسیر درست، مهم ترین کاری هست که باید انجام داد .

درس خوندن بدون برنامه ریزی مثل این می مونه که بدون مقصد بریم سفر! ممکنه کلی زمان و انرژی مصرف کنیم اما آخرش به همون نقطه ی اول برسیم! پس برنامه ریزی برای رسیدن به هدف از نون شب هم واجب تره. خیلی از کنکوریا نمی دونن که دقیقا باید چکار کنن و واسه همین راههای مختلفی رو امتحان می کنن و آخر سر هم به نتیجه ای که میخوان نمی رسن. در کل باید بدونین که مسیر کنکور مثل رسیدن به قله ی کوهه! قطعا راههای زیاد و مختلفی برای رسیدن به قله وجود داره. مهمتر از هر چیز اینه که یکی از این مسیر ها رو انتخاب کنین، به اون مسیر وفادار باشین و تا آخرش برین.

نحوه برنامه ریزی کنکور 99

درس خوندن بدون برنامه ریزی مثل این می مونه که بدون مقصد بریم سفر! ممکنه کلی زمان و انرژی مصرف کنیم اما آخرش به همون نقطه ی اول برسیم! پس برنامه ریزی برای رسیدن به هدف از نون شب هم واجب تره. برای یک کنکوری که دیگه از اوجب واجباته!
با توجه به تجربه مشاورین موسسه حرف آخر خیلی از کنکوریا نمی دونن که دقیقا باید چکار کنن و واسه همین راههای مختلفی رو امتحان می کنن و آخر سر هم به نتیجه ای که میخوان نمی رسن. در کل باید بدونین که مسیر کنکور مثل رسیدن به قله ی کوهه! قطعا راههای زیاد و مختلفی برای رسیدن به قله وجود داره. مهمتر از هر چیز اینه که یکی از این مسیر ها رو انتخاب کنین، به اون مسیر وفادار باشین و تا آخرش برین. انتهای همه ی این مسیر ها به قله میرسه. حالا ممکنه بعضی ها زودتر و آسون تر و بعضی های دیگه یه مقدار دیرتر و شاید سخت تر. در هر صورت اولین قدم برای شروع این مسیر، برنامه ریزی درسته. حالا واسه اینکه خودتون بتونین یه برنامه ی درست و حسابی واسه درس خودن بریزین، این مقاله رو تا آخر و با دقت بخونین:

یه برنامه ریزی کنکور چه ویژگی هایی داره؟

احتمالا تا الان زیاد برنامه ریزی کرده باشین اما تا حالا فکر کردین که  چرا نتونستین به اون برنامه پایبند باشین؟ دلایل مختلفی واسه ی ادامه ندادن برنامه ها میشه عنوان کرد اما اینجا نمیخوایم وقتمون رو برای گذشته هدر بدیم! لازمه بدونین که برنامه ی درست یه سری ضروریاتی داره که باید در اون رعایت کنین تا پایدار بمونه:
1.    هدف مند بودن برنامه کنکور
2.    انعطاف پذیری برنامه ریزی کنکور
3.    برنامه ریزی اختصاصی کنکور
4.    اجرایی بودن برنامه
5.    تنوع دروس در برنامه کنکور
6.    قابل سنجش و مکتوب


1.هدف مند بودن برنامه کنکور
برای یک کنکوری مهمترین هدف قبول شدن در بهترین دانشگاه و پذیرش در رشته ی مورد علاقشه! اما این کافی نیست. باید هدفتون رو دقیق تر و ریزتر مشخص کنین. باید رشته و محل مورد نظرتون رو روی کاغذ بنویسین و بعد رتبه ای که حدودا برای اون رشته-محل باید کسب کنین رو هم یادداشت کنین. حالا مقصد مشخه و باید برای مسیر برنامه ریزی کنین.
2.انعطاف پذیری برنامه ریزی کنکور
هر کسی شرایط زندگی متفاوتی داره، زمان مدرسه، شرایط خانوادگی، شرایط کاری و تحصیلی می تونه بر برنامه ای که شما تنظیم می کنین تاثیر بذاره. نباید برنامه مطاعاتی رو تا جایی که میشه پر کنین! یه زمان هایی رو خالی بذارین و به مرور اختصاص بدین تا در صورتی که نیاز داشتین کار دیگه ای در اولویت قرار بدین، دچار استرس نشین و بتونین از اون زمان ها استفاده کنین تا کلیات برنامه دستخوش تغییرات نشه.
3. برنامه ریزی اختصاصی کنکور
هیچ کسی توی این دنیا مثل دیگران زندگی نمی کنه. شما  منحصر به فرد هستین و ویژگی های شخصیتی و فیزیکی متفاوتی حتی نسبت به اعضای خانواده خودتون دارین. پس نمیشه یک نسخه ی یکسان برای همه پیچید! حالا اون کسی که میتونه در این زمینه کمکتون کنه و بهتر از هر کسی شما رو میشناسه خودتون هستین! پس اگر می دونین که در زمان های خاصی مثل صبح ها یا شب ها بهتر یاد میگیرین، اون زمان ها رو برای درس های اصلی اختصاص بدین.
4. اجرایی بودن برنامه
لطفا جو گیر نشین! از قدیم گفتن سنگ بزرگ نشانه ی نزدنه! پس لطفا اگر تا امروز فقط روزی 3 ساعت درس می خوندین قرار نیست یهو از فردا به 10 ساعت تبدیلش کنین. افزایش ساعت مطالعه به تدریج باید اتفاق بیفته. وقتی بتونین به برنامه های سبکتر متعهد باشین و اونها رو انجام بدین، اونوقته که میتونین ساعات بیشتری رو هم توی برنامتون جا بدین.
5. تنوع دروس در برنامه کنکور
ساختار دروس و حتی مباحث مختلف هر درس با هم متفاوت هستن. پس باید برنامه رو طوری تنظیم کرد که شامل بخش های مختلف شامل دروس عمومی و تخصصی باشه. البته بهتره که صرفا بر اساس عمومی و تخصصی بودن اونها تقسیم شون نکنیم. در دسته بندی مناسب تر باید درس های استدلالی و مفهمومی رو از دورس حفظی جدا کنیم و توی برنامه ی روزانه از هر دو نوع این دروس داشته باشیم.
6. قابل سنجش و مکتوب
اگر بر اساس معیارهایی مثل ساعت مطالعه و تعداد تست هایی که از هر درس زده شده برنامه رو مورد سنجش قرار بدیم خیلی راحت میتونیم مقدار پیشرفت و یا پسرفت رو اندازه بگیریم. پس حتما زمان های مطالعه رو ثبت کنین. با این کار خیلی ساده میتونین با خودتون در یک رقابت عادلانه قرار بگیرین. اگر هر روز و هر هفته بهتر از گشذته بودین، به خودتون امتیاز و حتی جایزه بدین.


مراحل برنامه ریزی برای کنکور

برای برنامه ریزی آمادگی تا آخرین روز کنکور باید برنامه بلند مدت ، میان مدت و کوتاه مدت داشته باشین. تاکید می کنم که تا آخرین روز باید با برنامه پیش برین. قرار نیست یک شبه تمامی کاستی های گذشته رو جبران کنیم یا اینکه اول کار با سرعت و انرژی زیاد پیش بریم و در ماه ها و روزهای آخر انگیزه ای برای مطالعه نداشته باشیم. با در نظر گرفتن این موارد ، مراحل پایین رو به ترتیب برای برنامه ریزی انجام بدین:


1. خودشناسی در برنامه ریزی کنکور
اول از همه باید وضعیت موجود رو بسنجیم. برای این کار اگر تعداد ساعات مطالعه رو تا اینجا ثبت کردین که کارتون راحته اما اگر هیچ سنجشی نداشتین، چند روزی رو با یه برنامه ی موقت طبق اصولی که در بالا گفتیم پیش برین و حتما ساعات مطالعه و سایر کارهایی که در طول روز انجام میدین رو ثبت کنین. مثلا زمان هایی که برای خانواده و دوستان صرف می کنین، زمان های خواب و استراحت و هر کاری که زمان و حتی انرژی از شما انرژی میبره رو یادداشت کنین. بعد از چند روز خودتون میتونین پی ببرین که در چه زمان هایی بهتر درس میخونین، چه ساعاتی و حتی چه مکانهایی برای درس خوندن مناسب تر هستن.

2. برنامه ریزی بلند مدت
در برنامه ریزی مطالعه برای کنکور بهتره برنامه ی بلند مدت بصورت فصلی و ماهیانه تنظیم شود. در کل برنامه باید از مقیاس درشت شروع شده و به مقیاس های هفتگی و روزانه ختم شود. به طور کلی در فصول و ماه های اولیه برای درس های مفهومی زمان بیشتری رو در نظر میگیرم و برای درس های حفظی کمتر. به همین ترتیب در فصول و ماههای نزدیک به کنکور، سهم دروس حفظی بیشتر از دروس مفهومی باید باشد. در نهایت اهداف ماهیانه برای دروس حفظی و مفهمومی تعیین کنید. اگر این نوع دسته بندی کردن بر اساس حفظی و مفهومی به نظرتان سخت می رسد می تونین بر اساس دروس تخصصی (معادل دروس مفهومی) و دروس عمومی (معادل دروس حفظی) برنامه ریزی کنین. مثلا اگر 10 ماه فرصت دارین، اهداف دوماهه برای هر یک از دروس تعیین کنید و دو ماه آخر رو به مرور مطالبی که یاد گرفتین اختصاص بدین.

برنامه بلند مدت دوماهه سوم (مثال)

زیست پایه یازدهم

تنظیم عصبی حواس دستگاه حرکتی تنظیم شیمیایی ایمنی

ریاضی پایه یازدهم

هندسه تحلیلی و جبر هندسه تابع

شیمی پایه یازدهم

فصل اول تا سوم

فیزیک پایه یازدهم

فصل 1 (الکتریسیته ساکن) فصل 2 (جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم)

زبان انگلیسی پایه یازدهم

تمامی فصول

ادبیات فارسی پایه یازدهم

تمامی فصول

دین و زندگی پایه یازدهم

تمامی دروس

عربی پایه یازدهم

تمامی دروس

 

3.برنامه ریزی کوتاه مدت
در برنامه کوتاه مدت، ابتدا اهداف بلند مدت را به اهداف کوتاه تر هفتگی تقسیم می کنیم. مثلا اگر در برنامه ی بلند مدت در دو ماه از زمستان، مرور کامل درس عربی سال یازدهم را قرار داده اید، بر اساس حجم مطالب و فصول آن، به بخش های کوچکتر هفتگی تقسیم کنید. (مثلا 8 فصل کتاب در 8 هفته)
و بعد از آن برای رسیدن به اهداف هفتگی، برنامه ریزی روزانه را برای مطالعه بخش های مختلف دروس انتخاب شده انجام دهید.

 برنامه مطالعاتی هفتگی

شنبه

 زیست پایه یازدهم
(فصل اول / گفتار1)
3 ساعت

فیزیک پایه یازدهم
(مبحث بار الکتریکی)
2 ساعت

دین و زندگی پایه یازدهم
(بخش اول / درس اول)
1 ساعت و 30 دقیقه

زبان انگلیسی پایه یازدهم (گرامردرس 1)
1 ساعت و 30 دقیقه

10 تست زبان و 10 تست زیست شناسی

یکشنبه

شیمی پایه یازدهم
(تا ابتدای رفتار عنصرها و شعاع اتم)
2 ساعت

 ریاضی پایه یازدهم
(هندسه تحلیلی / درس 1)
2 ساعت

عربی پایه یازدهم (لغات و قواعد درس 1)
1 ساعت و 30 دقیقه

فارسی پایه یازدهم (درس 1)
1 ساعت و 30 دقیقه

10 تست زیست ، 10 تست شیمی و 10 تست دین و زندگی

دوشنبه

زیست پایه یازدهم
(فصل اول / گفتار2)
3 ساعت

فیزیک پایه یازدهم
(قانون کولن)
2 ساعت

دین و زندگی پایه یازدهم
(بخش اول / درس 2 و 3)
2 ساعت

زبان انگلیسی پایه یازدهم
(لغات درس 1)
1 ساعت

10 تست ریاضی ، 10 تست عربی

سه شنبه

شیمی پایه یازدهم
(رفتار عنصرها و شعاع اتم
2 ساعت

ریاضی پایه یازدهم
(هندسه تحلیلی / درس 2)
2 ساعت

زبان انگلیسی پایه یازدهم
(گرامر درس 2)
1 ساعت

فارسی پایه یازدهم(درس 2)
1 ساعت

10 تست شیمی ، 10 تست فیزیک ، 10 تست دینی

چهارشنبه

زیست پایه یازدهم
(فصل دوم / گفتار1)
2 ساعت

فیزیک پایه یازدهم
(مبحث میدان الکتریکی)
2/5 ساعت

دین و زندگی پایه یازدهم
(بخش اول / درس 4)
1 ساعت

عربی پایه یازدهم (لغات و قواعد درس 2)
1/5 ساعت

10 تست زیست ، 10 تست ادبیات ، 10 تست ریاضی

پنجشنبه

شیمی پایه یازدهم
(عنصرهای دسته d)
2 ساعت

ریاضی پایه یازدهم
(هندسه تحلیلی / درس 3)
2/5 ساعت

زبان انگلیسی پایه یازدهم (لغات درس 2)
2 ساعت

فارسی پایه یازدهم
(درس 3)
1/5 ساعت

10 تست زیست ، 10 تست فیزیک ، 10 تست دینی

جمعه

مرور نکات یادداشت شده در طی هفته

10 تست زیست ، 10 تست ریاضی ، 5 تست ادبیات ، 5 تست زبان انگلیسی

 

مرور و افزایش تسلط

طبق قانون پارتو یا همان قانون 80/20 ، 80 درصد نتایج ما از 20 درصد فعالیت هامون ناشی میشه. اکثر مشاوران نیز بر این عقیده هستند که تسلط 80 درصدی بر 20 درصد مطالب بهتر از تسلط 20 درصدی بر 80 درصد منابع هست. پس مرور مطالبی که خوندین از اهمیت زیادتری نسبت به مطالعه مباحث برخورداره.

مـرور از مهـم تریــن فراینـدهایـی هســت کــه باعـث تسـلط شــما بــر روی هــر مبحثـی میشــه. امکان نداره داوطلبی بتونه با یکبار مطالعــه یــک مبحــث خــاص، بــه درک درستی از اون برسه و تسلط پیدا کنه. رمـز یادگیــری مؤثــر، تکــرار مطالــب هســت. تکــرار، یکــی از اهرمهــای قدرتمنــد در اختیـار ماسـت. تکـرار باعـث میشـه اطلاعـات مـدام بـه مغـز مخابـره بشـه و مغـز بــا ایــن تکرارهــا اصطالحــا بــه خوبــی شــیرفهم میشــه. مـرور ایـن امـکان رو بـه شـما میـده تـا مطالعـه هـای ناقـص خودتـون رو کامـل کنیـد و فراینـد یادگیـری رو بـه طـور صحیـح و بـدون نقـص ادامـه بدیـد.
یکـی از مهـم تریـن ابـزار هـای مـرور در برنامـه ریـزی تسـت زنـی اسـت. بــه عنــوان مثــال بــرای درس هــای محاســبانی شــما فقــط یکبــار درســنامه رو مطالعــه میکنیــد و بعــد از تهیــه خلاصه در روزهــای بعــدی زمــان خودتــون رو صــرف تســت زنــی میکنیــد. ایــن رونــد فقــط مختــص درس‌های اختصاصــی نیسـت، شـما درس هـای عمومـی کـه نیـاز بـه مهـارت پاسـخ گویـی بـه سوالات دارن (مثــل عربــی) رو نیــز بــا همیــن روش مــرور میکنیــد. بنابرایــن بــه تســت زنــی بــه چشــم یــک مــرور حرفــه ای نــگاه کنیــد.

از طرفــی درس هایـی مثـل زیسـت شناسـی، مباحـث حفظـی درس شـیمی و یـا درس دیـن و زندگـی رو بـا مطالعـه نـکات هایلایت شـده کتـاب درسـی مـرور می کنیـد. در نظـر داشـته باشـید کـه اگـر برنامـه ای کـه تنظیـم میکنیـد صحیـح و اصولـی باشـه، شـما در تمـام روزهـای هفتـه بحـث مـرور رو خواهیـد داشـت. حتمـا در انتهـای روز زمانـی رو بـه مـرور دروس خونـده شـده در طـول روز اختصاص بدیــد. همچنیــن در طــول هفتــه تایم‌هــای اختصاصــی مــرور بــرای درسهــای خونــده شــده در روزهــای قبــل قــرار بدیــد در صــورت انجــام ایــن کار میــزان فراموشـی رو بـه حداقـل میرسـونید و بـا بالا بـردن تسـلط روی دروس مختلـف بــه آرامــش ذهنــی فوق‌العــاده می رســید.

برنامه زمانی مطالعه

در بخش خودشناسی گفتیم که زمان های از روز که احساس می کنین بیشترین بازدهی رو دارین ثبت کنین و در اون زمان ها برنامه ی مطالعه رو تنظیم کنین. علاوه بر این برای افزایش بازدهی بهتره که زمان های مطالعه رو به بخش های 2 ساعته تقسیم کنین بصورت زیر می باشد:
2ساعت = (30دقیقه مطالعه + 10 دقیق استراحت) +  (30دقیقه مطالعه + 10 دقیق استراحت) +(30دقیقه مطالعه + 20 دقیق استراحت)
در زمان استراحت هم واقعا استراحت کنین تا ذهن دوباره برای یادگیری آماده بشه. در تایم استراحت می تونین میوه یا تنقلات سالم بخورین و یا حرکات کششی و هوازی انجام بدین. همچنین وقتی میخاین هر بخش از مطالعه رو شروع کنین برای همون بخش هم هدفتون رو در ابتدا یادآوری کنین که الان از این زمانی که اختصاص دادین میخاین چه بهره ای ببرین.

مکان مناسب مطالعه برای کنکور

جاهای مختلفی رو برای مطالعه تست کنین. مثلا به کتابخونه برین، در مدرسه مطالعه کنین یا در خانه. نهایتا شما بهترین کسی هستین که میدونین در کدوم فضا حس بهتری دارین و حواستون بیشتر جمع خواهد بود. در کل راندمان و بازدهی مطالعات شما خیلی نکته ی مهمی هست که معمولا از اون غافل می شیم. فرض کنید که اگر در کتابخانه بازدهی شما 2 برابر مطالعه در خانه باشه، با نصف زمانی که معمولا در خانه مطالعه می کنین میتونین در کتابخونه مطالعه کنید و زمان اضافه رو به مواردی دیگر مثل ورزش و استراحت اختصاص بدین.

توصیه های کاربردی در برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور

تا اینجا درباره برنامه ریزی مطالعه برای کنکور در بخش های بالا صحبت کردیم. نکات زیر رو هم در فرایند برنامه ریزی و مطالعه در نظر بگیرین تا نتیجه بهتری از برنامه داشته باشین:
•    تمام تلاش تون رو بکنید و نگران نتیجه نباشید، نتیجه به دنبال تلاش شما میاد. (اینو من بهتون قول میدم)
•    سعی کنین در برنامه مطالعاتی روزانه تون اول از همه قورباغه رو قورت بدین (مباحث سخت تر رو بخونین و تموم کنین)
•    یادتون باشه که شما برای خودتون دارین درس می خونین (حرف خاله و همسایه و اسکیپ کنین)
•    همونطور که بالا هم گفتیم، حتما در برنامه ی روزانه تون تنوع درس ها رو قرار بدین (مفهومی + حفظی)
•    به یک برنامه متعهد باشین (یک مسیر رو دنبال کنین لطفا! عوض کردن مسیر فقط انرژی شما رو هدر میده حتی اگر فکر کنین که اون یکی مسیر ممکنه کوتاه تر باشه)
•    واقعا برای افزایش تسلط وقت بذارین (تست بزنین زیاد)
•    زندگی رو هم تعطیل نکنین (به اندازه کافی بخوابین، تفریحات کنترل شده ای رو هم برای خودتون برنامه ریزی کنین ترجیحا با دوستانی که شرایطتون رو میدونین برنامه بچنینین)

 

 

گذاشتن نظر