گروه اصلی حرف آخر

استرس کنکور را چگونه دفع کنیم

قبل از هر چیز باید قبول کرد که استرس کنکور کاملا طبیعی است! اما می توان این استرس را مدیریت کرد و حداقل جلوی تاثیر مخرب آن را بر عملکرد و بازدهی دانش آموزان گرفت. راهکارهای زیر به شما برای مدیریت این عامل کمک بسزایی خواهد کرد...

5 راهکار مدیریت استرس کنکور

که امتحان خود را پس داده است...

قبل از هر چیز باید قبول کرد که استرس کنکور کاملا طبیعی است! اینکه در یک روز نتیجه ی تلاش های چندین ماهه قرار است رقم بخورد، اهمیت روزهای یک کنکوری و آمادگی دانش آموزان کنکوری برای آن این آزمون ایجاد استرس خواهد کرد. اما می توان این استرس را مدیریت کرد و حداقل جلوی تاثیر مخرب آن را بر عملکرد و بازدهی دانش آموزان گرفت. راهکارهای زیر از تجربیات دانش آموزان برتر و همچنین مطالعات شناختی بدست آمده است. و به شما برای مدیریت این عامل کمک بسزایی خواهد کرد:

 1. خواب کافی
 2. ورزش و فعالیت بدنی
 3. عدم مقایسه
 4. برنامه منظم
 5. آرامش ذهنی

خواب کافی

داشتن خواب کافی و طبق برنامه ای منظم، بر عملکرد شما در یادگیری و میزان مطالعه تان تاثیر گذار است. سعی کنید به موقع بخوابید و ترجیحا صبح زود بیدار شوید. اما در نظر داشته باشید که بزور بدنتان را مجبور به خوابیدن نکنید. اگر در مواردی دچار بیخوابی شدید اصلا سعی نکنید هر طور شده بخوابید چون تاثیر معکوس دارد. سعی کنید در چنین شرایطی با یک لیوان شیر ولرم، بدن خود را برای خوابیدن آماده کنید. و یا اینکه یکی از کتاب ها را در کنار خود داشته باشید و تا زمانی که خوابتان ببرد مطالعه کنید. سعی کنید کتابهایی مثل نکات ادبیات و یا زبان و دینی را در این مواقع مطالعه کنید. با این رویکرد، کم کم بدن شما عادت خواهد کرد و راحت تر در زمان مناسب آماده خواب می شود. در کل به خودتان و شرایط فیزیولوژیک بدنتان سخت نگیرید. سعی کنید با درایت خود را مدیریت کنید و با خودتان مهربان باشید.

ورزش و فعالیت بدنی

دانش آموزان کنکوری باید ورزش کنند اگر برنامه برای ورزش ندارید باید برای غلبه بر استرس کنکور چند حرکت ورزشی و برنامه ای کوتاه ورزشی به برنامه روزانه خود اضافه کنید این کار باعث خواهد شد فکر شما مدام به درس خواندن درگیر نشود و یک استراحت داشته باشد. دانش آموزانی که در برنامه روزانه خود ورزش را در نظر بگیرند و انجام دهند مطمئنا سرحال تر خواهند شد. اولین روش برای دفع استرس مطالعاتی با انجام ورزش تند دویدن و پیاده روی است این کار برای یه زمانی فکر شما را از ان استرس منحرف می کند.

مقایسه ممنوع!

به هیچ وجه حق ندارید خود را با دوستان، اطرافیان، همسایه و ... مقایسه کنید! هر کسی شرایط متفاوتی دارد و مقایسه بخشی از عملکرد نمی تواند مقایسه صحیحی نشان دهند. در هر صورت چه خود را در وضعیت بهتر و چه در وضعیت بدتر نسبت به دیگران ببینین، خود شما متضرر خواهید شد. چرا که ممکن است وضعیت خوب شما را مغرور کند و از میزان تلاش شما بکاهد . وضعیت بدتر نسبت به دیگران نیز ممکن است شما را به کل دلسرد کند و از ادامه ی راه کنار بکشید. شما دانش آموزان فقط باید روی کار خود تمرکز کنید به برنامه خود فکر کنید این مقایسه کردن شما باعث افزایش استرس شما خواهد شد با فکر کردن به کار های دیگران فقط وقت و زمان خود را از بین خواهید برد.

برنامه منظم

دانش آموزان کنکوری باید به آینده خوشبین باشند. و بجای تمرکز بر مشکلات و موانع، برای رسیدن به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تلاش کنند. دانش آموز موفق کنکوری برای آینده برنامه دارد برنامه ریزی برای شما مانند یک راه روشن و دقیق است و به شما کمک می کند برای تمام روز های خود یک مسیر مشخص داشته باشید و شما نگران آینده نباشید چون شما اطلاع دارید که در چه ماهی باید مطالعه کنید و در چه ماهی باید مرور و جمع بندی مطالب را انجام دهید همین داشتن یک مسیر مشخص از نگرانی و استرس شما می کاهد.

کنکور، تنها راه رسیدن به سعادت نیست!

ممکن است خواسته یا ناخواسته، خانواده و اطرفیان، شما را تحت فشار قرار دهند. و از شما برای کسب نتیجه در کنکور انتظارات بالایی داشته باشند. در ماراتن کنکور شما علاوه بر مهارتهای درسی بایستی بر خودتان نیز تسلط داشته باشید. تکلیف تان را مشخص کنید. و بدانید که کنکور، آخر دنیا نیست! و نباید ذهن تان بر این باور باشد که تنها راه رسیدن به سعادت، کنکور است. در صورتی که ذهن شما تنها گزینه ی کنکور را برای موفقیت و ساختن آینده تان تعیین کرده باشد، احتمالا افکار پریشانی نیز به همراه این پیشفرض، تولید می کند. افکاری که اغلب دانش آموزان را در ماههای پایانی و روزهای آخر عذاب می دهد و باعث کاهش عملکرد آنها در یادگیری و حتی در روز کنکور می شود. راه حل برطرف کردن این تنش ذهنی، داشتن موارد جایگزین برای مسیر موفقیت است. لزومی ندارد جزئیات گزینه ی جایگزین را بدانید. صرفا اینکه چنین فرضی برای ذهن خود ایجاد کنید که اگر گزینه ی یک نشد، گزینه ی دومی هم وجود دارد. و به همین سادگی ذهن خود را آرام خواهید کرد.

نظرات

 • سمانه :
  11 دي 1398

  خیلی خوب بود. تشکر

  مدیر سایت
  گروه حرف آخر:

  موفق باشید.

گذاشتن نظر