گروه اصلی حرف آخر

رشد 20 درصدی پشت کنکوری‌های مازندران

بر اساس آخرین گزارش‌ها امسال 50 هزار 252 دانش آموز پشت کنکوری در مازندران به استقبال رقابت کنکور 98 می‌روند که نسبت به سال گذشته رشد 20 درصدی داشته است.

سال گذشته از مجموع یک میلیون و 11 هزار و 360 شرکت کننده کنکور کارشناسی کشور، 43 هزار و 262 نفر از استان مازندران بودند که تقریباً تمامی آنها بر صندلی آزمون حاضر شده بودند.

بر اساس آمار آموزش و پرورش استان مازندران امسال بیش از 50 هزار نفر در آوردگاه کنکور برای تصاحب صندلی دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند که همچنان دختران با بیش از 60 درصد بیشترین شرکت کنندگان استان هستند.
این درحالی است که از یک میلیون و 118 هزار کنکوری پیش روی کشور 64 درصد زن و 46 درصد مرد هستند.
**بیش از نیمی از کنکوری‌های امسال از نظام جدید هستند
معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران  اعلام کرد: از مجموع کنکوری‌های سال 98 استان مازندران، 25 هزار و 879 نفر از نظام آموزشی 3-3-6 یا نظام آموزشی جدید هستند.
امسال نخستین سالی است که نظام آموزشی جدید دارای کنکور شد.
اسفندیار نظری اظهار داشت: 24 هزار و 373 نفر دیگر نیز از نظام آموزشی قدیم یا پیش دانشگاهی هستند، که یا در کنکورهای قبلی شرکت نکردند و یا موفق به کسب رتبه مورد نظرشان نشدند.
به گفته او امسال نیز کنکوری‌های رشته تجربی دراستان مازندران با 50 درصد بیشترین شرکت کنندگان کنکور هستند در حالی که تجربی‌ها در کشور بیش از 55 درصد کنکورهای را تشکیل می‌دهند.
معاون آموزش و پرورش مازندران گفت: رشته‌های انسانی با هشت هزار و 995 شرکت کننده، ریاضی با 6 هزار و 934 نفر، زبان خارجه با 6 هزار و 382 و هنر با 2 هزار و 793 نفر از دیگر شرکت کنندگان مازندرانی کنکور 98 را رقم می‌زنند.
**نبض کنکور رشته زبان در دست مازندرانی‌ها
نظری با اشاره به اینکه از مجموع 10 هزار و 501 شرکت کننده کنکور در رشته زبان کشور بیش از 60 درصد مازندرانی هستند، افزود: امسال نبض کنکور زبان در دست دانش آموزان مازندرانی است.
وی اظهار داشت: این آمار نشان دهنده توجه بیشتر دانش آموزان مازنی به رشته زبان است و اینکه اهمیت این رشته در میان خانواده‌ها و دانش آموزان مازندران در سالهای اخیر از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است.
آزمون سراسری سال 98 در روزهای پنجشنبه و جمعه برابر با 13 و 14 تیر ماه برگزار می‌شود.
آزمون داوطلبان رشته ریاضی و انسانی صبح پنجشنبه و داوطلبان رشته هنر بعد از ظهر پنجشنبه برگزار می‌شود و داوطلبان رشته تجربی صبح جمعه و رشته زبان‌های خارجی هم بعد از ظهر همین روز پرونده کنکور را می‌بندند.
مازندران از جمله استان‌هایی است که بیشترین رتبه‌های خوب را همه ساله به خود اختصاص می‌دهد. کنکوری‌های مازندران با کسب رتبه یک رشته ریاضی و رتبه 10 رشته انسانی، موفق شدند 2 رتبه ممتاز را در کنکور سراسری سال 97 کسب کنند.
مازندران در سال تحصیلی منتهی به کنکور امسال 538 هزار دانش آموز در پایه‌های مختلف دارد که در چهار هزار و 200 مدرسه درس می‌خواندند.

گذاشتن نظر