گروه اصلی حرف آخر

آموزش تدریس خصوصی در کوتاه ترین زمان ممکن

تدریس خصوصی به عنوان یکی از مشاغل محبوب بین جوانان و به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر و رتبه های برتر کنکور شناخته می شود. این محبوبیت علت های مختلفی دارد.

تدریس خصوصی به عنوان یکی از مشاغل محبوب بین جوانان و به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر و رتبه های برتر کنکور شناخته می شود. این محبوبیت علت های مختلفی دارد. درآمد تدریس خصوصی می تواند بسیار بالا باشد، تا حدی که شاید نتوان سقف مشخصی برای آن در نظر گرفت. همچنین در تدریس خصوصی، استاد برای خودش کار می کند و به این خاطر ساعت کاریش انعطاف پذیر است و این موضوع معمولا مطلوبیت زیادی برای افراد دارد. اما باوجود این محبوبیت زیاد، موفقیت در تدریس خصوصی و کسب درآمدهای بالایی، چندان هم راحت نیست. در این مقاله توضیح می دهیم که برای اینکه بتوانید به عنوان یک معلم خصوصی حرفه ای آموزش ببینید و برای تدریس خصوصی آماده شوید، باید چه مسیری را طی کنید.

قابل ذکر است این مقاله براساس مصاحبه با اساتید موفقی تهیه شده است که توانسته اند در عرض دو سال از درآمد 1 یا 2 میلیون در ماه به درآمدهای ماهیانه نزدیک به 8 تا 10 میلیون تومان برسند. این مصاحبه ها بیشتر با فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر انجام شده است اما فارغ التحصیلان همه دانشگاه ها، اگر مسیر را بصورت اصولی طی کنند می توانند شاید کمی دیرتر اما به همین موفقیت ها دست یابند.

آیا نیاز به آموزش تدریس خصوصی وجود دارد؟

یک اشتباه بسیار بزرگی که افراد علاقمند به تدریس دارند این است که تصور می کنند نیازی به یاد گرفتن تدریس ندارند. متاسفانه بسیاری از رتبه های برتر کنکور هستند که تصور می کنند چون خودشان در کنکور رتبه بالایی کسب کرده اند، در تدریس هم حزو رتبه های برتر هستند. اما درواقع باید گفت تدریس، یعنی هنر انتقال مفاهیم علمی به دیگران، و هرچند بلد بودن مفاهیم علمی پیش نیاز تدریس هست، اما شرط کافی نیست. درواقع علاوه بر اینکه لازم است استاد بر مفاهیم علمی مسلط باشد، لازم است به فن بیان و روانشناسی دانش آموزان هم مسلط باشد. اتفاقا مشکل بیشتر فارغ التحصیلان برتر دانشگاهی نیز همین هست، درواقع بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع دکترا تصور می کنند چون از نظر علمی بر مفاهیم کاملا تسلط دارند، پس می توانند به خوبی هم تدریس کنند. این تصور اشتباه گاهی باعث دلسردی اساتید می شود، چون می بینند با وجود تسلط بالا، نمی توانند در تدریس موفق باشند و علت این امر را متوجه نمی شوند.

برای جلوگیری از این مشکل، توصیه می کنیم فن بیان، روش تدریس، رواشناسی دانش آموزان، روش های انگیزه دادن به شاگردان، نحوه توضیح مطالب به چند روش مختلف، نحوه آموزش به دانش آموزان با سطوح مختلف علمی از ضعیف تا قوی، و موارد اینچنینی مورد توجه اساتید قرار گیرد و اساتید سعی کنند در مورد این مفاهیم مطالعه کنند. به عنوان مثال، یکی از سخت ترین مقاطع، تدریس خصوصی ابتدایی بصورت حرفه ای است، مطمئنا هیچ استادی وجود ندارد که تدریس خصوصی ریاضی یا فارسی اول ابتدایی را بلد نباشد، اما آموزش این مفاهیم ساده به کودکان 7 ساله که چیزی از ریاضی، اعداد و نوشتن نمی دانند، بسیار پیچیده است و نیاز به مطالعه و تجربه بالا دارد. همین موضوع برای ریاضی کنکور یا آزمون تیزهوشان و تقویتی نیز به شکل های دیگر وجود دارد.

بنابراین توصیه می شود اساتید جوان، اگر می خواهند موفق شوند یادگیری روش های تدریس را در اولویت قرار دهند و سعی کنند از روش هایی که در ادامه مطرح می کنیم، این توانایی ها را در خود تقویت کنند.

از چه روشی می توانیم برای تدریس خصوصی آموزش ببینیم؟

تدریس خصوصی مانند هر مهارت دیگری، از دو طریق بدست می آید، تجربه و مطالعه. منظور از مطالعه، بیشتر مطالعه روش های تدریس است. توصیه می کنیم اساتید ویدیوهای آموزشی اساتید برتر را ببینند و سعی کنند از آنها الگو بگیرند، همچنین ویدیوهای زیادی به زبان انگلیسی وجود دارد که جدیدترین روش های تدریس را مطرح کرده اند، اساتید خصوصی با یک جستجوی ساده در گوگل می توانند به این ویدیوها دست یابند. در کنار این مطالعات، تسلط کامل به کتاب درسی هم نیاز هست، منظور تسلط به تمام تمرین ها و شیوه های حل کردن گام به گام مسائل و نحوه استفاده از وسایل کمک آموزشی است. همچنین آموزش و پرورش، کتاب هایی به عنوان راهنمای تدریس اساتید تهیه می کند که می تواند مورد استفاده اساتید قرار گیرد.

در کنار مطالعه، نیاز به تجربه وجود دارد. یک راه خوب در شروع تدریس، آموزش با هزینه پایین یا حتی رایگان است تا بتدریج استاد تجربه کسب کند. همچنین تدریس در مدرسه روش بسیار خوبی برای کسب تجربه است، هرچند ممکن است تدریس در مدرسه درآمد بالایی نداشته باشد، اما اگر با هدف کسب تجربه و یادگیری روانشناسی دانش آموزان باشد، می تواند بسیار مفید باشد.

تدریس استاد باید به گونه ای باشد، که هر دانش آموز نمراتش رشد کند و همچنین هر دانش آموز استاد را به سایر دانش آموزان معرفی کند. اگر این اهداف محقق نشوند، یعنی تدریس استاد ضعیف بوده و لازم است استاد نقاط ضعفش را شناسایی و حل کند. بدین منظور ارتباط پیوسته و مداوم با دانش آموز و خانواده دانش آموز ضروری است، تا استاد ببیند که آیا شاگرد راضی هست و اینکه آیا نمرات شاگرد در حال رشد هست یا خیر. متاسفانه بعضی از اساتید تصور می کنند فقط باید تدریس کنند و این به دلایلی که گفتیم کاملا اشتباه است.

بعد از کسب آمادگی، چگونه شاگرد خصوصی پیدا کنیم؟

پیدا کردن شاگرد خصوصی یکی دیگر از مشکلات یک معلم خصوصی است. برای پیدا کردن شاگرد، روش های مختلفی وجود دارد، تدریس در مدرسه، آموزشگاه ها، سایت های تدریس خصوصی از جمله این روش ها هستند. در حال حاضر با توجه به اینکه مردم عادت کرده اند موارد مورد نیازشان را در گوگل جستجو کنند، عضویت در سایت های تدریس خصوصی می تواند بسیار مفید باشد. اگر کلمه تدریس خصوصی یا معلم خصوصی را در گوگل جستجو کنید، یکی از سایت هایی که در رتبه های بالا نمایش داده می شود وب سایت استادبانک است. دفتر مرکزی استادبانک در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف قرار دارد و از طرف معاونت علمی ریاست جمهوری، به عنوان مجموعه دانش بنیان شناخته شده است. هرچند عضویت در استادبانک نیاز به موفقیت در مصاحبه های تخصصی دارد، اما با رعایت مواردی که در این مقاله گفتیم، اساتید جوان و حتی کم تجربه، با برنامه ریزی و زمان گذاشتن، می توانند به عنوان استاد یک ستاره در استادبانک پذیرفته شوند و اگر توانایی های خود را نشان دهند و با انگیزه باشند، می توانند در عرض یک یا دوسال موفقیت های قابل توجهی کسب کنند.

در نهایت توصیه ما این است که برای پیدا کردن شاگرد خصوصی، روش های مختلفی که مطرح کردیم و هر روشی دیگری که فکر می کنید می تواند موثر باشد را پیگیری کنید. امیدواریم این مقاله مفید بوده باشد و توانسته باشد تاثیر مثبتی در فضای تدریس خصوصی کشور بگذارد.

گذاشتن نظر