گروه اصلی حرف آخر

سازمان سنجش: امکان تعویق کنکور وجود ندارد

سازمان سنجش آموزش کشور ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل زده اعلام کرد که تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری به علت بروز آشفتگی و برخی مشکلات به تعویق نمی افتد.

سازمان سنجش آموزش کشور روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که برگزاری با تاخیر کنکور سراسری با توجه به بررسی های انجام گرفته در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دلایل مشروحه ذیل امکان پذیر نیست.

کنکور سراسری 98 روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار می شود.

آزمون سراسری دارای یک فرآیند طولانی مدت بوده که بخش کوچکی از آن نرم افزاری و بخش اعظم آن عملیات فیزیکی و میدانی (مستلزم حضور داوطلبان واجد شرایط) است. به عنوان مثال بعد از برگزاری آزمون، حدود 20 روز برای جمع‌آوری پاسخنامه‌ها از کل کشور، تصحیح اوراق، استخراج نتایج و اعلام نتایج اولیه زمان لازم است که در دهه اول مرداد معمولا این نتایج اعلام می‌شود.

پس از آن فرآیند انتخاب رشته آغاز می شود که این فرایند نیز 20 روز به طول می انجامد، بعد از این مرحله لازم است فهرست اسامی متقاضیان دانشگاه فرهنگیان یا سایر رشته های خاص که دارای مصاحبه و گزینش است، استخراج و اعلام شود.

همچنین برگزاری و تصحیح اوراق آزمون عملی برخی از رشته های دانشگاهی از قبیل نقاشی، ارتباط تصویری، موسیقی و ... باید انجام پذیرد که این امور 20 تا 25 روز زمان می‌برد و با طی این فرایند، نتایج نهایی هر ساله پایان شهریورماه اعلام می‌شود.

در این شرایط، همواره شروع ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود با تأخیر حداقل یک تا دو هفته ای مواجه است.
بنابراین، در صورت تعویق به هر میزان در زمان برگزاری، در مقایسه با برنامه زمانی فعلی، اعلام نتایج نیز با همان میزان با تأخیر مواجه و شروع تحصیل این دانشجویان را در ترم اول با مشکل روبرو و مسائل و مشکلات غیرقابل جبران در مدیریت آموزشی ـ خدمات دانشجویی و ... برای دانشگاه ها ایجاد خواهد کرد.

تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری با توجه به فشردگی آزمون ها در تابستان باعث تغییر در سایر آزمون های مرداد از قبیل کاردانی به کارشناسی ناپیوسته، آزمون فنی و حرفه ای می شود.

این تغییرات، آشفتگی و مشکلات زیادی را برای سازمان سنجش، دانشگاه ها و داوطلبان این آزمون ها به دنبال خواهد داشت.

باتوجه به اینکه برنامه زمانی آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور از یک سال قبل اطلاع رسانی شده و داوطلبان با توجه به وضعیت زندگی، شغل و تحصیل خود برنامه ریزی کرده اند، تغییر آزمون باعث اعتراض های اکثریت داوطلبان می شود.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور پیگیر جدی ارائه تسهیلات لازم برای داوطلبان آسیب دیده مستقیم از حوادث اخیر از مراکز ذیصلاح است که به محض حصول نتیجه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

در پایان از داوطلبان آزمون سراسری سال 1398 درخواست می شود جهت کسب هرگونه خبر و اطلاعات لازم در زمینه برگزاری آزمون سراسری صرفاً به اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش کشور که از طریق سایت این سازمان و هفته نامه پیک سنجش انتشار می یابد مراجعه کنند.

گذاشتن نظر