مشاوره کنکور : چرا با وجود مطالعه کافی مطالب در تست زنی مشکل داریم !؟

مشاوره کنکور

مشاوره کنکور : چرا با وجود مطالعه کافی مطالب در تست زنی مشکل داریم !؟

مشاوره کنکو

حرف آخر

مشاوره کنکور : چرا با وجود مطالعه کافی مطالب نمی‏توانیم به تست‏های آن مبحث پاسخ دهیم؟

جهت دانلود فایل PDF همین مقاله کافیست بر روی عکس زیرکلیک نمایید

دانلود

مشاوره کنکور : اسفندماه حتی برای بی انگیزه‏ ترین و بی خیال‏ترین دانش‏ آموزان کنکوری نیز ماه متفاوتی است. داوطلبان کنکور با هر میزان مطالعه و هر سطح علمی در این ماه نگران عملکرد خود هنگام مواجهه با سوالات تستی (خواه در قالب آزمون باشد یا تست‏های آموزشی یا سوالات پراکنده در سایت‏ها و کانال‏های تلگرامی) هستند. این نگرانی هنگامی شدت می‏گیرد که دانش ‏آموز حتی از پاسخ به سوالات و مباحثی که مطالعه بسیاری روی‎‏شان داشته و ادعای تسلط بر آن‏ها را دارد نیز باز می‏ماند و به سرعت ((هول)) می‏کند! در این شرایط واکنش بسیاری از داوطلبان رها کردن برنامه‏ مطالعاتی فعلی و بازگشت به عقب برای مطالعه و مرور دوباره ‏ی مباحث قبلی و پاسخ به سوال کذایی است، اما چه کسی است که نداند این کار چیزی جز یک اشتباه مرگبار نیست؟!

برای دانستن اینکه چه برخوردی باید با چنین اتفاقی داشته باشیم، ابتدا بهتر است سعی کنیم دلایل آن را بیابیم. اولین و بزرگ‏ترین دلیل این امر، انسان بودن شماست!

مطابق نظریه ابینگ هاوس، انسان‏ها به طور عادی حدود 20 دقیقه بعد از حفظ کردن مطلبی بیش از 80% آن را فراموش می‏کنند و با وجود اینکه یادگیری با روش‏های نوین‏ تر آموزشی (مانند فیلم، تصویر و پویانمایی) میزان فراموشی را کاهش می‏دهد، هیچ انسانی نمی‏تواند ادعا کند که تنها با یک بار یادگیری و عدم تکرار مطلبی قادر است آن را همیشه به یاد آورد.

حال یک دانش‏ آموز کنکوری را در نظر بگیرید که روزانه ده‏ها مطالب درسی را به روش‏های مختلف به ذهن خود وارد می‏کند، چرا نباید انتظار داشت که حتی با وجود تسلط کامل روی یک مبحث پس از گذشت روزها، هفته ‏ها و یا حتی ماه‏ها از مطالعه‏، نتواند سوالات مربوط به آن را پاسخ دهد؟

دلیل دوم، مشکلی به نام ((توهم تسلط)) است. ما به طور معمول از خودمان انتظار داریم که در همان تلاش اول به هر نکته و درس و مبحثی مسلط شویم، و گاهی هم برای اینکه از این توانایی مطمئن شویم بلافاصله پس از مطالعه‏ یک مطلب به سراغ تست ‏های آن می‏رویم و به‏ طور طبیعی و به دلیل تازه بودن مطلب در ذهنمان (مطابق قاعده‏ ی ابینگ هاوس) به بخش قابل توجهی از سوالات پاسخ می‏دهیم. در نتیجه‏ این عملکرد در ما تصوری مبنی بر تسلط به مطالب به وجود می‏آید. عمر این تسلط خیالی بسیار کوتاه وگذرا است و هنگام برخورد دوباره با سوالات آن مبحث به طور جدی گریبان‏گیر داوطلب می‏شود!

و در نهایت دلیل سوم، که مهم‏ترین دلیل عدم توفیق در تست‏ زنی نیز هست، روش یادگیری و آموزش نادرست و غیراصولی است. روش‏های آموزش‏ سنتی به ‏طور ذاتی  میانه ‏ی خوبی با سوال تستی ندارند، زیرا این سوالات با روح آموزش سنتی (که ریشه در حفظ کردن مطالب دارد ) در تضاد هستند. در واقع هر آموزشی که از شما بخواهد با حفظ کردن حجم زیادی از مطالب و یا تعداد زیادی از تکنیک‏ها و روابط سوالات تستی را پاسخ دهید، شما را محکوم به شکست در برابر این سوالات هوشمند کرده است. مشکل اغلب دانش آموزان با سوالات تستی نیز همین عدم تطابق بنیادی میان شیوه آموزش و شیوه‏ پرسش است و در این میان دانش ‏آموز نه تنها مقصر نیست، بلکه می‏تواند طلبکار هم باشد!

مشاوره کنکور: اما در برابر این مشکل چه راه حلی وجود دارد؟

مشاوره کنکور: 1/ آیا در مرورمطالب مشکل دارید ؟

دانش‏ آموزی که پس از چندین ماه تلاش و زحمت فراوان نمی‏تواند به نحو مطلوب به سوالات تستی پاسخ دهد باید در زمان کوتاه باقی مانده تا کنکور چه تدبیری بیندیشد؟  پاسخ این سوال مستقیما به یکی از سه مورد بالا باز می‏گردد:

اگر اطمینان دارید که توهم تسلط ندارید و به روش صحیح و اصولی درس خوانده‏اید، لطفا هول نکنید! شما تنها به یک برنامه‏ ی مرور بسیار دقیق و مدون نیاز دارید تا آموخته ‏ها را از نقاط تاریک  ذهنی خود خارج کنید. با چند مرحله مرور اصولی و پس از آن حل چندین دوره آزمون جامع می‏توانید به تسلطی باور نکردنی در حل تست برسید.

اگر میخواهید بپرسید که کدام آزمون جامع برای من مناسب‏ تر است، و یا برای مرور و تسلط 3 آزمون جامع کافی است یا 4 آزمون ، شما را به تفکر در مورد عدد 20 دعوت می‏کنیم! برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید 

مشاوره کنکور: 2/آیا در روش مطالعه مشکل دارید ؟

اگر مشکل شما عدم تسلط است و یا روش درس خواندن شما مربوط به قرون وسطی است، لطفا همین الان از جای خود برخیزید و آموزش سنتی را به زباله‏ دان تاریخ بسپارید! امروز به لطف پیشرفت تکنولوژی روش‏های بسیار نوین آموزشی با هزینه‏ های بسیار پایین در دسترس همگان قرار دارند و حتی با وجود فرصت کم باقی‏مانده تا کنکور سراسری هنوز هم زمانی (گرچه کوتاه) برای خلق یک شگفتی باقی است. پس وقت را تلف نکنید و هرچه سریعتر به جرگه دانش ‏آموزان موفق بپیوندید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

اشکان عزلتی – رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد 

 

 

جهت دانلود فایل pdf همین مقاله کافیست بر روی عکس زیرکلیک نمایید

دانلود

درباره نویسنده

خبر خاصی نیست :)

نظرات (2)

sample

1

با آرزوي توفيق براي وب سايت و تيم خوبتان