کنکور حرف آخر

کنکور حذف میشود؟

کنکور حذف میشود؟ طی سال های گذشته حذف کنکور سراسری به یکی از بحث های داغ بین دانش آموزان تبدیل شده است. سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید ولی تاکنون این قانون اجرایی نشده است و این آزمون همچنان پابرجا باقی مانده است و در واقع کنکور سراسری دیگر به یک معضل در کشور تبدیل شده است تقریبا هر سال حدود 8 هزار میلیارد تومان گردش مالی کنکور سراسری از طریق کلاس های کنکور و برگزاری انواع آزمون ها و … می

سرنوشت کنکور 98

از آن جا که ثبت نام کنکور سراسری 97  انجام شد بنابراین کنکور در سال 97 همچنان باقی است و اکنون سرنوشت کنکور 98 به یکی از سوالات پر تکرار دانش آموزان از انتشارات کنکور حرف آخر تبدیل شده است. چون نظام آموزشی به نظام 3-3-6 تغییر یافته است بنابراین یک گام بزرگ برای حذف کنکور برداشته شده است ولی در رابطه با کنکور 98 فقط یک چیز می توان گفت و آن اینکه به دلیل تغییر نظام آموزشی به 3-3-6 چون پیش دانشگاهی حذف شده سوال ها از مقاطع سال دهم، یازدهم و دوازدهم برای کنکور طرح می گردد و به احتمال زیاد کنکور در سال 98 نیز همچنان باقی خواهد بود و تنها ممکن است سازمان سنجش برای سال 98 دو نوع سوال ( یکی برای داوطلبان نظام قدیم و یکی برای نظام جدید 3-3-6 ) طراحی کند و باز هم حذف کنکور به سال های بعد موکول گردد.

چرا حذف کنکور تاکنون به تعویق افتاده است؟

دلیل به تعویق افتادن حذف کنکور پیدا نکردن جایگزین مناسب به جای کنکور است به همین دلیل در این قسمت مشکلات پیش روی حذف کنکور و در واقع دلایل به تعویق افتادن حذف کنکور را بیان می کنیم. مثلا اگر بخواهند ملاک پذیرش را به جای آزمون از طریق سوابق تحصیلی دانش آموزان قرار دهند چون هر ساله بیش از هزار دانش آموز در دوران دبیرستان موفق به اخذ دیپلم با معدل 20 می گردند اگر همه ی این داوطلبان متقاضی رشته های پرطرفدار همچون پزشکی و مهندسی برق و … باشند امکان پذیرش این تعداد داوطلب وجود ندارد. مثلا فکر کنید 600 نفر خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران باشند!!! یکی از دیگر از مشکلات پیش روی حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی این است که امکان دارد معلم و یا مدیران مدارس از آن جا می دانند نمرات دانش آموزان در تعیین سرنوشت آنان موثر است در نتیجه امتحانات را آسان برگزار نمایند که در این صورت نیز اولا عدالت برقرار نخواهد شد و در ثانی تعداد داوطلبان با معدل بالا افزایش می یابد و این همان مشکلی که در اول بحث مطرح کردیم را بوجود می آورد. یکی دیگر از مشکلات این است که وقتی تعداد داوطلبان با معدل بالا زیاد باشد و تعداد زیادی خواهان تحصیل در یک دانشگاه خاص باشند بنابراین دانشگاه ها جهت گزینش آن ها یک آزمون ورودی برگزار می کند که در این صورت نیز داوطلبان به جای شرکت در یک آزمون ممکن است مجبور شوند در آزمون ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند تا بلکه موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های مورد علاقه خود گردند.

حذف تکمیل ظرفیت از کنکور

لازم به ذکر است که یکی دیگر از تصمیمات شورای سنجش و پذیرس، حذف مرحله ی تکمیل ظرفیت از کنکور می باشد. در سال های گذشته پس از مشخص شدن نتایج نهایی کنکور دانشگاه هایی که در برخی کد رشته ها دارای ظرفیت خالی بودند اقدام به ارائه لیست رشته های دارای ظرفیت می کردند و این فرصت را در اختیار داوطلبان قرار می دادند که مجددا شانس خود را جهت قبولی در کد رشته محل مورد علاقه خود امتحان نمایند که خبرها حاکی از حذف تکمیل ظرفیت ازکنکور می باشد. البته فعلا این تصمیم نهایی نگردیده و در صورت تصویب این تصمیم، در همین سایت به اطلاعتان خواهیم رساند.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…