اخبار کنکور حرف آخر

نبود زیرساخت‌ها و نفوذ سودجویان دو عامل اصلی در بلاتکیفی ۶ ساله حذف کنکور

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دلایل بلاتکیفی ۶ ساله حذف کنکور را تشریح کرد و گفت: ادامه برگزاری کنکور در برخی از رشته‌های خاص ناگزیر است.

حبیب الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار  با اشاره به بلاتکیفی 6 ساله حذف کنکور، عوامل و دست‌های متعددی را در این بلاتکلیفی موثر دانست و گفت: نبود زیرساخت‌ها و نفوذ و تلاش برخی سودجویان آموزشگاه‌های کنکور از جمله این عوامل به شمار می‎آیند.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز زیرساخت‌های لازم برای حذف آن فراهم نشده است، به همین دلیل سازمان سنجش از جمله مخالفان حذف کنکور است، به دیگر عوامل تاثیرگذار بر این مسئله اشاره کرد و گفت: منافع برخی از دست‌‌اندرکاران آموزشگاه‌های برگزارکننده کلاس‌های کنکور و مشاوره‌های انتخاب رشته ایجاب می‌کند تا کنکور همچنان برگزار شود، چراکه آن‌ها از این راه سرمایه‌های هنگفت به‌ دست می‌آورند؛ درحالیکه اگر کنکور برگزار نشود این کلاس‌ها، انتشارات و مشاوره‌ها دیگر معنی ندارد.

وی ادامه داد: از جمله آسیب‌های برگزاری کنکور، ادامه آموزش‌های تئوری و سطحی در مدارس است در حالی که باید دانش‌آموز نسل امروز را به سمت مهارت‌آموزی و تحلیل درک محتوا برد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اگرچه عوامل مورد اشاره در ادامه برگزاری کنکور تاثیر دارند اما با این وجود در برخی از رشته‌های تحصیلی به دلیل کمبود صندلی و بالا بودن متقاضی چاره‌ای جز ایجاد رقابت یا برگزاری همان کنکور نیست، اضافه کرد: این مسئله تنها مخصوص ایران نیست و برخی از رشته‌ها که طرفدار بیشتری دارد به رقابت گذاشته می‌شوند.

در شرایطی که سال‌هاست مسئولان بر ضرورت حذف کنکور تاکید دارند و از سال تحصیلی 86-87 نظام آموزشی 6-3-3 علی‌رغم انتقادات زیاد، برای حذف کنکور اجرایی شده است با این حال پس از گذشت 6 سال مساله حذف کنکور همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌رود.

گذاشتن نظر