اخبار کنکور حرف آخر

کنکور اهداف آموزشی مدارس را دگرگون کرده است

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور اهداف آموزشی مدارس را دگرگون کرده است، گفت: کتاب‌های درسی ویژه اقلیت‌ها در مدارس تدریس می‌شود.

محمود امانی طهرانی در نشست با اصحاب رسانه، اظهار کرد: اگر می‌گوییم کتاب درسی آینده یک ملت است باید دید آینده‌نگر داشته باشیم و در بخش کتاب‌های درسی به این مسئله ایمان داریم در بحث سازماندهی فکری و محتوایی کتاب, روش‌ها و آماده‌سازی اقدامات خوبی انجام شده است.

وی افزود: هر کتابی که در کنکور اهمیتی ندارد در مدارس کنار گذاشته می‌شود.

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی آموزش و پرورش گفت: شایعات کتاب‌های درسی را فضای مجازی دامن می‌زند و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نمی‌تواند بر روی موج‌های سیاسی حرکت کند و بر عمق سیاست یعنی قانون اساسی, جایگاه رهبری و نهادهای قانونی نظام و روحیه استکبارستیزی است.

وی بیان کرد: در دوره ابتدایی 41 کتاب رسمی در 5 هزار صفحه داریم که صدها موضوع را پوشش داده‌ایم و اگر فردی ذره‌بین گذاشت که این اسم از اینجا برداشته شده است دارای اهداف خاص است. موضوع ارزش‌ها, کار و اقتصاد مقاومتی, دفاع مقدس, ولایت فقیه و انقلاب اسلامی, فرهنگ ایثار و شهادت و سبک زندگی ایرانی و اسلامی فرارشته‌ای بوده و در کتاب‌های درسی توزیع شده است.

امانی طهرانی خاطر نشان کرد: اینکه بگوییم کتاب‌های درسی به این مسائل بی‌اعتناست و افرادی که کتاب‌ها را تدوین می‌کنند به این مسائل بی‌اعتنا هستند, صحت ندارد و سال گذشته گفتند در کتاب اول دبستان رابطه نامشروع را آموزش می‌دهند و وقتی بررسی کردیم مشخص شد کتاب درسی نیست و محتوایی که در کتاب بود مصداق چنین اقدامی نبود.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش درباره محتوای درسی ویژه اهل تسنن، خاطر نشان کرد: مبنای حرکت ما قانون اساسی است و در این قانون حقی برای تمام ایرانیان وجود دارد از گذشته در سازمان به مسئله مناسب‌سازی محتواهایی که نیاز به متناسب‌سازی دارد حرکت‌هایی انجام شده و برای اهل تسنن و اقلیت‌های دینی اجرا می‌شود و کتاب ضمیمه کتاب دینی را داریم در پاره‌ای از مدارس تفاوت‌هایی به صورت کتاب‌های مستقل در حجم‌های مختلف مثلا در یک پایه 12 صفحه و در یک پایه 40 صفحه است.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط خوبی را با اقلیت‌های دینی داریم و با همراهی هم اقدام به تولید محتوا می‌کنیم. موضوعی که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده, گسترده‌تر از کتاب‌های درسی است و اگر مسئله جدیدی پیش بیاید که نیاز به همراهی کتاب‌های درسی باشد سازوکار آن را داریم و پاسخ متناسب به این نیاز را می‌دهیم و هم اکنون کتاب‌های ویژه اقلیت در آموزش و پرورش در حال تدوین است.

امانی طهرانی گفت: برای هر کتاب فیلم آموزشی ویژه معلمان داریم که مولف آن را آموزش می‌دهد. کتاب انسان و محیط زیست را معلم جغرافیا, زمین‌شناسی و زیست‌شناسی و معلمان سایر دروس علوم پایه مبنی بر اینکه در دوره‌های آموزشی شرکت کرده باشند می‌توانند تدریس کنند.

گذاشتن نظر