گروه اصلی حرف آخر

سهم پایین استان‌ها در رتبه‌های برتر کنکور آسیب‌شناسی شود

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان گفت: سهم پایین استان‌های مختلف در رتبه‌های برتر کنکور علاوه بر سخت شدن این رقابت به سطح برخورداری از منابع آموزشی یکسان در سراسر کشور نیز مرتبط است، و این مسأله نیاز به آسیب‌شناسی دارد.

شهرام عروف‌زاد پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان با سابقه بیش از 100 سال در کشور و 82 سال در سطح استان اصفهان شروع به فعالیت  کرده است، از سال 91 دانشگاه فرهنگیان به عنوان یک دانشگاه مأموریت گرا تأسیس شد و رسالت تولید نیروی انسانی مورد نیاز دانشگاه و  توانمندی سازی معلم‌ها را بر عهده گرفت و در این راستا با فراز و نشیب‌های زیادی در جهت گرفتن دانشجو در دوره‌های زمانی مختلف با توجه به سیاست‌ها کلان کشور روبرو بود و مسیر را طی کرد.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان گفت: امسال بیش از 40 هزار دانشجو در سطح کشور و 1400 دانشجو در سطح استان اصفهان به ظرفیت دانشجوی دانشگاه فرهنگیان اضافه می‌شود، با توجه به تعداد خروجی محدود دانش‌آموخته‌های سال 94  تعداد یک هزار و 343 دانشجوی پیوسته جدید، 800 نفر دانشجوی  مهارت آموز به تعداد فعلی  سه هزار و 300 دانشجوی دانشگاه افزوده می‌شود و ظرفیت دانشجویی این دانشگاه به حدود 5 هزار نفر خواهد رسید.

مزایای یک دانشجومعلم

وی در ادامه بیان کرد: داوطلبانی که  در سال 98 به دانشگاه فرهنگیان ورود پیدا می‌کنند قانون‌گذار امتیازات اجتماعی را برای آن‌ها در نظر گرفت است، علاوه بر اینکه این دانشجویان استخدام رسمی خواهند شد؛ دانشجویان پسران خدمت سربازی نداشته و مضاف بر اینکه پوشیدن لباس معلمی به عنوان یک ارزش اجتماعی در جامعه مطرح است.

عروف‌زاد عنوان کرد: در طول این مسیر کمک هزینه‌ها و شهرهای دریافت خواهند کرد و در واقع بورسیه می‌شوند، همچنین سنوات دانشجویان در دوره خدمت  احتساب می‌شود و این موارد امتیازاتی است که برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان لحاظ شده است.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان مطرح کرد: در حال حاضر ساختار استانی در قالب 2 پردیس و 3 مرکز آموزش عالی در حال انجام وظیفه است، در تابستان هم همگی به دنبال بهسازی و آماده‌سازی فضا و ایجاد فرصت بهتر برای آموزش و ارائه خدمات در سطح پردیس‌ها و مراکز هستند.

وی افزود: تعداد اندکی دانشجوی ناپیوسته کاردانی به کارشناسی شامل معلم‌هایی که فرآنید بالندگی حرفه‌ای خود را طی می‌کنند و مدرک دوره کارشناسی را دریافت می‌کنند و تعداد محدودی  دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد  در دو رشته علوم تربیتی و زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فرهنگیان فعال  و مشغول به ادامه تحصیل هستند.

عروف‌زاد تأکید کرد:  دانشگاه با ظرفیت حداکثری خود به دلیل  نیاز شدید جامعه و کمبود شدید معلم در حال  انجام وظیفه است، برای این اماده‌سازی ظرفیت هیأت علمی دانشگاه پاسخگوی نیاز نیست، بنابراین از ظرفیت بیش از حدود 400 استان مدعو  در سطح استان و عمدتاً از دانشگاه‌های در حال همکاری با فرهنگیان و تعدادی از اساتید با مدرک دکتری که معلم آموزش و پرورش هستند به صورت مأمور استفاده می‌شود.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان ادامه داد: در سال 98 تعداد 21 مأمور از  آموزش و پرورش، حدود 410 نفر حق‌التدریس و 47 نفر استاد هیأت علمی وظیفه آموزش را در سطح پردیس‌ها بر عهده دارند، بررسی صلاحیت اساتید برای دانشگاه خیلی مهم است و روندی برای انتخاب اساتید انتخاب شده و به طور جدی دنبال می‌شود.

وی با اشاره رشته‌های ارائه شده در دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: در حال حاضر 18 رشته آموزشی در دانشگاه‌های فرهنگیان در حال ارائه خدمات هستند،  اصفهان در بعضی از این رشته‌ها مانند علوم پایه شامل آموزش فیزیک، زیست، شیمی و ریاضی و تربیت‌بدنی به عنوان قطب کشور، علوم اجتماعی و رشته کودکان استثنایی  در این دانشگاه ارائه می‌شود، علاوه بر دانشجویان بومی، از استان‌های دیگر هم  تعدادی دانشجو به این دانشگاه اضافه شده است.

پذیرش دانشجومعلم در 11 رشته آموزشی

عروف‌زاد ابراز کرد:  علاوه بر ۱۶ رشته فعال دانشگاه  شامل  آموزش فیزیک، زیست، شیمی و ریاضی و تربیت‌بدنی چهار رشته آموزش زبان و ادبیات انگلیسی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، آموزش زبان و ادبیات عرب، الهیات و معارف و آموزش تاریخ، جغرافیا، آموزش ابتدایی، مشاوره، هنر و  علوم اجتماعی و رشته کودکان استثنایی در سطح کلان و استان اصفهان از این میان در  11 رشته اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان با بیان این‌که بیش از  60 درصد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان در رشته علوم تربیتی و به نوعی آموزش ابتدایی مشغول به تحصیل هستند، تصریح کرد: پردیس‌های استان شامل پردیس پسرانه شهید باهنر در اصفهان، پردیس پسرانه  شهید آیت در نجف‌آباد، پردیس‌های دخترانه فاطمه زهرا و مرکز شهید رجایی در اصفهان و  مرکز امام خمینی در کاشان میزبان دانشجویان هستند.

مرکز آموزشی جدید برای دانشجوهای شمال استان

وی اضافه کرد: امسال مرکز آموزشی  و پژوهشی جدید در شهر آران و بیدگل تأسیس شد که تعداد زیادی از دانشجوهای شمال استان می‌توانند  در این مراکز تحصیل خود را ادامه بدهند.

عروف‌زاد اظهار کرد: دانشجویان دانشگاه به فرهنگیان چند گروه ناپیوسته معلم، پیوسته، کارشناسی ارشد و گروهی به نام داوطلبان ماده 28 تقسیم می‌شوند و شامل گروهی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مورد نیاز دانشگاه در سایر دانشگاه‌ها هستند که در آزمون استخدامی دولت قبول شدند و دوره یک ساله دانشگاه در قالب پودمان را می‌گذرانند.

سهمیه 800 نفری داوطلب ماده 28 در سال 98

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان خاطرنشان کرد: سهم استان اصفهان از داوطلبان ماده 28 بیش از 800 نفر است، بیش از 700 نفر سال گذشته  پذیرش شده که در شهریور ماه امسال آزمون اصلح  را  پشت سر می‌گذرانند و به‌عنوان نیروی رسمی وارد عرصه کار در وزارت آموزش و پرورش در استان اصفهان می‌شوند.

وی ادامه داد: آزمون اصل شامل سه بخش اساسی است که بخشی در قالب مهارت‌های اخلاق حرفه‌ای سازمان‌دهی شده، بخشی  دروس مجازی که طی کردند و بخشی دروس مدرسه‌ای است که در شهریور آزمون  برگزار می‌شود و در ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی، پژوهشی توانمندی داوطلبان تأیید خواهد شد.

عروف‌زاد با اشاره به حوزه آموزشی دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: حوزه آموزشی دانشگاه فرهنگیان اقدام به ایجاد سامانه کارورزی،  ایجاد بانک اساتید استان به واسطه تربیت محور و اهمیت مهارت معلمی، ایجاد بانک مصاحبه‌گران برای داوطلبان ورد به دانشگاه برای گزینش دقیق‌تر و بهتری با اعتبار بالا کرده است.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان بیان کرد: یکی از اقدامات خوب در حوزه‌های مختلف  با تأکید حوزه آموزشی، پژوهشی برنامه‌ریزی نشست‌های قطبی در انتهای سال 97  و در سال 98 با رویکرد آسیب‌شناسی و بررسی روند فعالیت‌های دانشگاه با مسؤولان ادارات آموزش و پرورش، مدیرکل آموزش و پرورش و معاونان آن  بود که اطلاعات خوبی برای بهسازی فعالیت‌ها و روند  و بحث ایجاد یک فضای فراسازمانی و  استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌ها را به همراه داشت.

وی با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در سال 97 در دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد:  رهبر انقلاب همه دستگاه‌ها را مکلف کرد  برای رشد و بالندگی بیشتر به دانشگاه فرهنگیان کمک کنند، به همین منظور در استان اصفهان تفاهم‌نامه‌هایی از سمت مدیریت استان با ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه مالک اشتر،  شهرک علمی تحقیقاتی، بنیاد مهدویت،  اداره کل کتابخانه‌های عمومی‌ ... دستگاه‌هایی که در حوزه آموزش و پژوهش مؤثر هستند منعقد شد.

انعقاد تفاهم‌نامه‌های مختلف در جهت رشد و بالندگی دانشگاه

عروف‌زاد افزود: در همین راستا  تفاهم‌نامه‌ای با بهزیستی نیروی انتظامی سازمان تبلیغات اداره اوقاف سازمان فرهنگ و ارشاد و دانشگاه آزاد اسلامی در دست انعقاد هست  تا ظرفیت‌های متقابل نقش خود را ایفا کنیم، محور برنامه‌ریزی  این تفاهم‌نامه هم گرفتن خدمات  و ظرفیت بهتر برای دانشجوها است و  هم اینکه به عنوان مسؤولیت اجتماعی خدماتی را به جامعه  ارائه دهیم.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان تأکید کرد: امسال یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دانشگاه توجه به رهنامه 40 ماده‌ای است که ریاست دانشگاه برای همه استان‌ها ابلاغ کرده و در ارزیابی سازمان مرکزی کشور رتبه سوم سال گذشته را  در ارزشیابی‌ها به دست آوریم. داشتند

وی در ادامه گفت: دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان در سطح کشور همواره می‌درخشد، در حوزه‌های مختلف در مسابقات وزارت علوم در دو رشته پسران رتبه اول را کسب کردند، همچنین در جشنواره‌های فرهنگی کشور دختران در رشته سرود مقام آوردن، دانشجویان پسر در ردیف اول ارزیابی‌های فرهنگی برای به دست آوردن مسابقات فرهنگی  هستند، دانشگاه در حوزه فرهنگی در اجرای طرح سراج در سطح کشور وضعیت خوبی داشت.

رتبه‌های برتر کشوری در دست دانشجومعلمان اصفهانی

عروف‌زاد اضافه کرد: در این راستا مسؤولان پردیس‌ها و مراکز فعالیت‌های فوق خوبی را   برای پر کردن اوقات فراغت مانند  بازدید از حوزه‌های مختلفی که به بالندگی فکری دانشجویان کمک کند انجام دادند، نهاد رهبری استان اصفهان یکی از نهادهای پرتلاش بوده و به جز برگزاری مجازی دوره بیانیه گام دوم انقلاب،  دانشجوها در این مورد در سطح کشور نقش‌آفرینی کردند، همچنین در سال تحصیلی کنونی میزبانی بیست و نهمین جشنواره فرهنگی اجتماعی به دانشگاه فرهنگیان اصفهان سپرده شد.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان اذعان داشت:  دانشگاه فرهنگیان اصفهان مجوز دو رشته دیگر در مقطع ارشد را کسب کرده است اما به دلیل سیاست‌های انقباضی امکان پذیرش دانشجو فعلاً ممکن نیست، نگاه آرمانی دانشگاه فرهنگیان پذیرش 400 دانشجو در مقطع دکتری طی یک دوره 10 ساله است که به دلیل تمرکز بیشتر بر روی دوره کارشناسی و با توجه به کمبود شدید معلم محقق نشده است.

وی با اشاره به سخت شدن رقابت در کنکورهای سراسری گفت: سهم پایین استان‌های مختلف در رتبه‌های برتر کنکور علاوه بر سخت شدن این رقابت به سطح برخورداری از منابع آموزشی یکسان در سراسر کشور نیز مرتبط است، برگزاری‌های برنامه‌های آموزشی در سطح ملی برای بالا بردن دانش و توانمندسازی  دانش آموزان کمک کننده است اگر چه این مسأله نیاز به آسیب‌شناسی دارد.

تعدیل سونامی بازنشستگی با اجرای دقیق ماده 28

عروف‌زاد درخصوص مزایای ماده 28 توضیح داد: دانشجویان داوطلب ماده 28 به خوبی در حال ایفای نقش هستند، اگر در این باره یک دید ملی و گسترده داشته باشیم این کار یک فرصت اشتغال برای جامعه است، تعداد زیادی از ورودی‌ها در حالی استخدام شده‌اند که سالیان سال چشمان انتظار این مسأله بوده‌اند.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان خاطرنشان کرد: در بین داوطلبان ماده 28 دانشجویان فرهیخته‌ای هستند که  ورودی سخت آزمون را پشت سر گذاشته‌اند و برای یادگیری مهارت معلمی و اخلاق حرفه‌ای  در مدت کوتاه یک‌ساله مسؤولیت سنگین آموزش و تقویت این ابعاد بر عهده دانشگاه است، اگر در گزینش دچار خطا نشویم می‌تواند ظرفیت خوبی برای جامعه باشد تا به تعدیل سونامی بازنشستگی کمک شود.

گذاشتن نظر