گروه اصلی حرف آخر

56 درصد داوطلبان در گروه تجربی رقابت می‌کنند

آزمون سراسری برای داوطلبان گروه هنر در بعدازظهر امروز پنجشنبه 13 تیرماه، آزمون داوطلبان گروه علوم تجربی در صبح فردا جمعه 14 تیر و آزمون داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در بعدازظهر جمعه برگزار خواهد شد.

برای شرکت در دوره‌های با آزمون سال 98 یک میلیون و 119 هزار و 152 داوطلب شرکت کردند که 164 هزار و 241 نفر در گروه ریاضی، 637 هزار و 246 نفر در گروه تجربی، 282 هزار و 306 نفر در گروه انسانی، 25 هزار و 135 نفر در گروه هنر و 10 هزار و 87 نفر در گروه زبان‌های خارجی داوطلب شدند.

افزایش 64 هزار نفری داوطلبان کنکور

 از تعداد یک میلیون و 119 هزار و 152 داوطلب، 648 هزار و 845 نفر از داوطلبان خانم و 470 هزار و 170 نفر آقا هستند که نسبت به سال گذشته تعداد داوطلبان 64 هزار و 797 نفر افزایش داشته است.

132 هزار ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های دولتی

طبق گفته‌های منصور غلامی وزیر علوم، ظرفیت پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی 132 هزار نفر است که با احتساب دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیرانتفاعی و علمی کاربردی به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد. همچنین ظرفیت رشته پزشکی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و بدون احتساب دانشگاه آزاد به  8 هزار نفر رسیده است.

آنگونه که وزیر علوم می‌گوید: حدود 56 درصد داوطلبان در گروه علوم علوم تجربی متقاضی شده‌اند اما ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته‌های پرطرفدار پاسخگوی این تعداد داوطلب نیست و در مقابل گرایش کمتری به رشته‌های علوم پایه وجود دارد بر همین اساس برنامه‌هایی را مصوب می‌کنیم تا دانشگاه‌های بزرگ تسهیلات بیشتری را برای تشویق استعدادهای تحصیلی در رشته‌های علوم پایه ارائه کنند و جاذبه‌های بیشتری به دانشجویان ارائه شود.

ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بیشتر از داوطلبان

وی درباره ظرفیت دانشگاه‌ها هم گفت: ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بیش از تعداد داوطلبان کنکور است و اگر افراد به درستی انتخاب رشته کنند، می‌توانند در رشته‌های مختلف در صندلی‌های دانشگاه‌ها جای گیرند اما برخی می‌خواهند در رشته‌های خاص قبول شوند و امکان کمتری برای آنها وجود دارد.

وزیر علوم درباره پذیرش در رشته‌های بدون آزمون عنوان‌کرد: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی بیش از یک میلیون و 200هزار نفر است و داوطلبان می‌توانستند بدون تأثیر نمرات آزمون سراسری، درخواست ثبت‌نام در دانشگاه‌ها را ارائه دهند اما با توجه به اینکه سال اول بود، داوطلبان کمتر شرکت کردند اما داوطلبان می‌توانستند به شیوه پذیرش بدون آزمون به جز رشته‌های پرطرفدار، در بیشتر رشته‌های مورد نظر خودشان در شهرها و استان‌های خودشان قبول شوند.

گذاشتن نظر