اخبار کنکور حرف آخر

شرکای وزارت بهداشت، بدهی‌شان را نمی‌دهند

وزیر بهداشت گفت: معدود افرادی در گروه های مختلف جامعه پزشکی فقط به منافع، قبیله، رشته و گروه خود فکر می کنند و بدون در نظر گرفتن مصالح مردم و دانشگاه، به خودشان یا رشته شان اولویت می دهند و روسای دانشگاه ها نباید در مقابل آنها کوتاه بیایند.

دکتر سید حسن هاشمی در مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: تعرفه یکی از رشته های پزشکی در طول چهار سال گذشته چهار برابر شد اما هیات وزیران به دلیل کمبود منابع، مصوب کرد که امسال 25 درصد کاهش یابد یعنی به جای چهار برابر، سه برابر گذشته دریافت کنند؛ اما برخی دوستان چه جنجالی به پا کردند. آیا این درست است؟ در کشور ما امثال شهید حججی سر خودشان را فدا می کنند اما ما اینگونه رفتار کنیم!

وزیر بهداشت با تاکید بر این دانشگاه علوم پزشکی تهران مایه فخر ایرانیان است، گفت: امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی تهران همانند گذشته در مرز دانش حرکت کند و ثمره آن نصیب ملت شود.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به همکاری خوب و ارزشمند دکتر جعفریان در طول ۴ سال گذشته به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: افتخاری برای ما بود که در دوران سخت ۴ سال گذشته در کنار یکدیگر کار می کردیم و فعالیت و اقدامات و کارنامه ایشان در دوره گذشته بی نظیر بوده و ایشان در این ۴ سال روزانه ۱۵ ساعت کار می کردند و جز اجر اخروی و دعای خیر مردم امروز که مسئولیت ریاست دانشگاه را ترک می کنند سرمایه ای ندارند.

وزیر بهداشت افزود: پذیرفتن پست های مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی جز مسئولیت و زحمت بهره ای ندارد، برای امثال من و دکتر کریمی که امروز مسئولیت سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی تهران را قبول می کند، این موضوع کاملا واضح است، من و دکتر کریمی در آخر راه هستیم و امروز که دکتر کریمی این مسئولیت را قبول می کند، با سابقه پر افتخارش، در واقع از آبروی خود مایه گذاشته است و با خدا معامله کرده است.

دکتر هاشمی با بیان این که در کنار همه مسئولیت ها، طرح تحول سلامت شروع شد، افزود: طرح تحول سلامت با اقدامات مناسب خوبی آغاز شد و در آغاز اجرا هم، منابع به خوبی تخصیص می یافت اما در ادامه مسیر به دلیل کم لطفی ها و اذیت های شرکای وزارت بهداشت، حمایت نشد اما این طرح با وجود مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت و امیدواریم به لطف الهی بتوانیم از گرفتاری های موجود سربلند بیرون آییم.

وی افزود: طبیعی است دانشگاهی مثل دانشگاه تهران با مسئولیت های سنگینی مواجه است چراکه در شهری مثل تهران که آوازه اش از دور خوش است و وقتی پوسته شهر را کنار بزنید و ورود پیدا کنید متوجه می شوید مشکلات و گرفتاری های موجود در زندگی مردم و حاشیه نشینان این شهر بزرگ زیاد است.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که حوزه سلامت بیشتر شاهد لایه های پنهان گرفتاری های در حوزه بهداشت و درمان است، افزود: ما به دلیل نوع و نفس کارمان بیشتر در زندگی مردم هستیم و مدعی هستیم که وزارت بهداشت نسبت به همه دستگاه های اجرایی و کل دولت با مردم بیشتر مراوده دارد و آنها و مشکلاتشان را بیشتر درک می کند.

دکتر هاشمی افزود: در کنار این مسئولیت ها اداره مجموعه بهداشت و درمانی که تحت مدیریت دکتر جعفریان بود کار بسیار سخت و مشکلی بود که خوشبختانه تا آنجایی که امکانات وجود داشت و در اختیارمان بود به خوبی انجام شد.

وی با بیان این که همه دانشگاهیان و افرادی که کار اجرایی انجام می دهند می دانند که این کار سخت و مشکل است، افزود: ما قدر شناس این افراد هستیم و دکتر جعفریان یکی از شاخص ترین مدیران ما بودند.

دکتر هاشمی با بیان این که در حال حاضر وزارت بهداشت با 18هزار میلیارد تومان طلب و 15هزار میلیارد تومان بدهی مواجه است، افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت و دانشگاهها تراز مالی مثبت دارند، اما زمانی که طرح تحول سلامت را شروع کردیم، تزار مالی دانشگاه ها و بیمارستانها منفی بود و در مرز ورشکستگی بودند، البته این تراز مثبت مالی زمانی مفید است که مطالبات وزارت بهداشت را پرداخت کنند.

وی افزود: اکنون سه هزار میلیارد تومان تزار مثبت مالی در وزارت بهداشت داریم اما شرکای وزارت بهداشت طلب ها را نمی دهند و من به عنوان وزیر بهداشت به جای اینکه به دنبال حل مسائل کلان آموزشی و بهداشتی ودرمانی مردم باشم از صبح تا شب باید به دنبال پول بدوم و 70 درصد وقت من صرف این کار می شود.
وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر این که حال دانشگاه در ایران خوب نیست و شرایط مناسبی ندارد، افزود: در دانشگاه های علوم پزشکی کشور علاوه بر آموزش، تعلیم و تعلم ما مسئول بهداشت و درمان مردم هم هستیم و بسیاری از فضاهای آموزش ما متاسفانه تبدیل به مراکز درمانی شده اند که این مصیبت بزرگی است و برای دانشگاه های سراسر کشور بسیاری از اساتید ما وقتشان غیر از آموزش صرف درمان می شود و در عین حال فضایی برای آموزش ندارند و امکاناتشان محدود است اما در کنار همه این موارد دانشگاه های علوم پزشکی افتخار آفرین هستند.

دکتر هاشمی افزود: در حال حاضر ۲۷ درصد مقالات ISI کشور توسط دانشگاه های علوم پزشکی کشور تدوین می شود.

وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر این که در حوزه دانش، مهم ترین ثروت یک کشور، احترام به دانشمند از سوی دولتمردان است، افزود: امروزه می بینیم افرادی که توانا هستند دانا هستند بنابر این باید از حرف و شعار خارج شویم و عمل کنیم چرا که مردم عمل ما را قضاوت می کنند. می خواهیم دانشگاه های علوم پزشکی کشور بدون توجه به مشکلات مردم، مسیر خودشان را بروند. آموزش، پژوهش و نوشتن مقالات، برای فخر فروختن نیست بلکه باید گرهی از مشکلات مردم باز کند.

دانشگاه احترام می خواهد...

دکتر هاشمی تاکید کرد: دانشگاه احترام می خواهد، هر ماه 3 تا 4 هزار میلیارد تومان در کشور یارانه داده می شود، اما از اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای دانشگاه ها دریغ می شود.

وزیر بهداشت با بیان این که دانشگاه های علوم پزشکی به جز آموزش مسئولیت بهداشت و درمان مردم را دارند، افزود: متاسفانه زیرساخت های لازم برای ارائه این خدمات به خصوص در تهران فراهم نیست، چه بسیار ساختمان های آموزشی دانشگاه ها که در تهران به بهداشت و درمان مردم اختصاص یافت با این حال اغلب بیمارستان های تهران قبل از انقلاب ساخته شده است و محرومیت استان تهران از نظر زیرساخت های بهداشتی و درمانی بسیار بالاست.

دکتر هاشمی یادآور شد : امروز صبح یک فیلم در شبکه های اجتماعی دیدم که در آن زنی که دارای چند فرزند یتیم و صغیر بود، میراث پدری خود را در گرگان چند میلیون فروخته بود و در موسسه کاسپین در نیشابور سپرده کرده بود و می گفت کمک شما را نمی خواهم، پولم را بدهید. مردم گرفتاری های زیادی دارند و یکی از وظایف دانشگاه ها، توجه به مشکلات و گرفتاری های مردم است.


وی افزود: اگر بتوانیم آموزش پزشکی را از بدنه خدمات بهداشتی و درمانی در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران جدا کنیم و امیدوارم برای این کار مجلس هم همراهی کند تا هم آموزش و هم بهداشت و درمان در تهران کارآمدتر شود.

وی افزود: چرا باید بیماران از آن طرف اسلامشهر برای درمان به بیمارستان شریعتی و امام خمینی(ره) یا مرکز طبی کودکان در مرکز تهران بیایند. امیدوارم سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران دست به دست هم دهند و استادان دانشگاه کمک کنند تا مشکلات مردم و بیماران کمتر شود.
دکتر هاشمی گفت: اگر افراد در مسئولیت های مختلف درست انتخاب شوند، امور هم به درستی انجام می شود در وزارت بهداشت، انتخاب وزیر، معاون، مدیر کل، رییس دانشگاه و بیمارستان و عضو هیات علمی اگر به درستی انجام شود می توان به پیشرفت امیدوار بود.

وی افزود: دانشگاه های بزرگ مثل دانشگاه علوم پزشکی تهران باید سهم خود را برای سلامت کل مردم ایران ایفا کنند، چرا در برخی شهرستانها، متخصص یا جراح عروق نداریم، در رشته خود من که چشم پزشکی است 50 درصد شهرهای کشور فلوشیب چشم پزشکی ندارند .

بازگشت به عقب امکان پذیر نیست

وزیربهداشت در ادامه با اشاره به پیشنهاد مطرح شده در خصوص ادغام آموزش علوم پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی گفت: بازگشت به عقب امکان پذیر نیست و سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری بر ساختار فعلی تاکید دارد.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: دانشگاه ها در ایران وضعیت خوبی ندارند و وزارت علوم نیز ظرفیت و توان اداره آموزش عالی و آموزش پزشکی را ندارد و در وضعیتی نیست که چنین بار سنگینی را تحمل کند.
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که تغییر روسای دانشگاه های علوم پزشکی و به طور کلی تغییر مسئولان چندان مهم نیست، تاکید کرد: آنچه مهم است تغییر فرآیندهاست به نحوی که بر زندگی و رفاه مردم و خدمات رسانی بهتر به مردم تاثیر بگذارد.

ضرورت استقلال دانشگاه ها

وی ادامه داد: یکی از تغییر فرآیندها، برداشتن مشکلات پیش روی آموزش پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی است، برای رسیدن به این هدف باید دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز درمانی هیات امنایی شوند و استقلال پیدا کنند و این تغییر به خصوص در تهران بسیار لازم است.
وزیر بهداشت گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه آموزش در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود دارد و به بخش آموزش پزشکی لطمه می زند، سهمیه هایی است که تصویب شده و من در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز پیشنهاد دادم که در دانشگاه های وزارت بهداشت و وزارت علوم، سهمیه های ورودی را حذف کنند و معادل آن را به سهمیه دانشگاه های خارج از تهران اختصاص دهند.


وزیر بهداشت افزود: این درست نیست که فاصله رتبه افرادی در دانشگاه های تهران در رشته های پزشکی، دندانپزشکی،داروسازی این قدر زیاد باشد و یک فرد با رتبه سه هزار در کنار یک فرد با رتبه 80 هزار در یک کلاس بنشینند.

دکتر هاشمی گفت: با سهمیه های جدید برای دانشگاه های علوم پزشکی مخالفیم زیرا تفاوت زیادی در رتبه های درسی در یک کلاس ایجاد می شود و روش های دیگری هم برای احترام کردن وجود دارد البته منظور من، جانبازان و خانواده های شهدا و ایثارگران نیستند و آنها روی سر ما جا دارند و رتبه های بسیار خوبی هم کسب می کنند.

وی افزود: دانشگاه های برتر کشور مانند دانشگاههای علوم پزشکی تهران باید در مرز دانش حرکت کنند و لازم است که به نخبگان کشور در حوزه علوم پزشکی اجازه دهیم که در این دانشگاهها به رقابت بپردازند بنابراین اعمال برخی سهمیه های مصوب مجلس نه مورد قبول مقام معظم رهبری و نه سران قواست که بگذاریم رتبه های پایین و بالای کنکور با هم و در کنار هم در یک کلاس باشند و حقی از افراد ضایع شود.

قدرت " نه گفتن" داشته باشیم

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر در جمهوری اسلامی ایران، مسئولان قدرت "نه گفتن" داشتند بهتر از پاسخ مثبت در بسیاری موارد بود و هر جا که مشکلات زیاد است به دلیل بله گفتن های بی پشتوانه است اما با وجود اینکه می دانیم ممکن است کارهایمان اشتباه باشد اما قدرت "نه گفتن" نداریم.

گذاشتن نظر