گروه اصلی حرف آخر

فرهنگ کنکور در مدارس را تغییر دهیم

دیروز وزیر آموزش و پرورش به موضوع تبلیغات اهدای خودروی سواری و 99 جایزه به برترین‌های کنکور 98 توسط آموزش و پرورش استان هرمزگان واکنش نشان داد. سید محمد بطحایی با اشاره به این‌که آموزش و پرورش که خودروی سواری نمی‌تواند به کسی بدهد اظهار داشت: «مجدداً تأکید می‌کنم که آموزش و پرورش نباید خودش به موضوع کنکور دامن بزند و من درباره هرمزگان پیگیری می‌کنم.

نشانه‌ها حاکی از آن است که ما در یک سال گذشته قدم‌های خوبی را در این زمینه برداشتیم. یعنی افکار عمومی در حال حاضر کم‌کم دارد به این موضوع توجه می‌کند که نیازی نیست فرزندم با سختی و فشارهای روحی و عصبی، بهترین ایام عمرش را به آماده شدن برای کنکور در فلان رشته اختصاص دهد و این اتفاق به تدریج می‌افتد.»

این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش موجب شد تا نگاه‌ها دوباره به سمت فرهنگ کنکوری که از سوی مدیران به دانش‌آموزان تزریق می‌شود کشیده شود. موضوع قابل توجهی که فعالان تعلیم و تربیت بارها و بارها بر آن تأکید داشتند که برخی از مدارس غیرانتفاعی به خاطر برپایی کلاس‌های کنکور و داشتن معلم‌های خاص کنکور، شهریه‌های بسیار بالایی دریافت می‌کنند. مدارسی که به خاطر وجود کنکور، برای خود جایگاه ویژه‌ای پیدا کردند. مدارسی که در آنها آموزش، حکم کالایی لوکس را دارد که به دانش‌آموزان و اولیای ایشان فروخته می‌شود. موضوعی که البته مهدی بهلولی فعال در حوزه تعلیم و تربیت هم به آن اشاره می‌کند و به خبرنگار «ایران» می‌گوید: موضوع کنکور یک فرهنگ در آموزش و پرورش شده است با آمدن و رفتن وزیر هم این فرهنگ تغییر نمی‌کند. معلمان و مدیران آموزش و پرورش به خوبی می‌دانند که کنکور برای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها بسیار مهم است. خود خانواده‌ها هم وقتی دانش‌آموز کنکوری دارند به مدیر و معاون پیشنهاد کلاس‌های کنکور را می‌دهند این موضوع در مدارس بسیار عادی است. وی تأکید می‌کند: مدیران مدارس خودشان به کنکور دامن می‌زنند. وقتی ادارات آموزش و پرورش ارزشیابی مدیر را منوط به قبولی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی می‌داند شما چه توقعی دارید که مدیر مدرسه کلاس کنکور دایر نکند. وقتی ادارات مناطق مدرسه‌ای را نمونه اعلام می‌کنند که درصد قبولی دانش‌آموزانش در کنکور بالاست و البته دانش‌آموزان خوب را فقط به این مدارس راهنمایی می‌کند، دیگر نباید از استان خاصی انتظار داشته باشیم که دانش‌آموزش برترش را در کنکور تشویق نکند. بهلولی با تأکید بر اینکه  وزیر آموزش و پرورش باید تلاش کند تا فرهنگ کنکور تغییر کند اظهار داشت: ما از وزیر آموزش و پرورش می‌خواهیم که بخشنامه به مدارس ارسال کند تا مدیران هیچ گونه فشاری به معلم وارد نکنند تا معلم به دانش‌آموز نمره دهد. برای بسیاری از مدیران درصد قبولی در امتحانات بسیار مهم است. خوب است که وزیر آموزش و پرورش به این موضوع ورود کند و همین توجه کم کم موجب از بین بردن فرهنگ کنکور در مدارس می‌شود.

گذاشتن نظر