اخبار کنکور حرف آخر

 ۱۵ هزار دانشجو در دانشگاه اصفهان تحصیل می‌کنند

امسال دانشگاه اصفهان چهار هزار و 400 دانشجوی جدیدالورود را از طریق کنکور سراسری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و 200 دانشجوی مهمان از سایر دانشگاه‌های کشور و در مجموع چهار هزار و 600 دانشجوی جدیدالورود را برای سال تحصیلی جدید پذیرش کرده است. این درحالی است که در مجموع امسال 15 هزار دانشجو در مقاطع مختلف در دانشگاه اصفهان تحصیل می‌کنند.

رئیس دانشگاه اصفهان در نشستی خبری، این مطلب را اعلام کرد و گفت: سال تحصیلی جدید برای دانشگاه اصفهان از 25 شهریور آغاز شده و برای دانشجویان جدیدالورود، در اول مهر سال تحصیلی شروع شده است.

هوشنگ طالبی افزود: از تعدادی از دانشجویان جدیدالورود برای اولین بار در رشته کارشناسی زبان روسی در بهمن ماه پذیرش خواهد شد و در کارشناسی ارشد نیز رشته‌های جدید تفسیر و علوم قرآنی، برنامه‌ریزی درسی، علوم‌شناختی، مشاوره با گرایش توان‌بخشی، علوم اقتصادی با گرایش تجارت الکترونیک و... می‌باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه اصفهان در سال جاری در پنج رشته جدید ادبیات فارسی، مطالعات زنان با گرایش حقوق زن در اسلام، زن و خانواده، آموزش زبان انگلیسی و حقوق خصوصی، دانشجوی مجازی می‌پذیرد، افزود: هزار و 264 مقاله علمی و پژوهشی از سوی اعضای هیئت علمی و دانشجویان در سال گذشته چاپ شد. این در حالی است که در سال گذشته هزار مقاله بین‌المللی ISI با 16 درصد رشد نسبت به سال 94 را داشتیم که از این تعداد در 194 مقاله معادل 20 درصد مقالات، متخصصان خارجی و همکاران نقش داشتند و به صورت مشترک بود و برای اولین بار 34 نشریه فعال و دو مجله، دارای رتبه بین‌المللی است. ضمن اینکه از 41 عنوان کتاب دانشگاه اصفهان، یک عنوان، برگزیده سال شده و محققان و دانشجویان این دانشگاه ده محصول فناورانه را به ثبت رساندند.

طالبی می‌گوید: رویکرد دانشگاه اصفهان برطرف کردن معضلات اساسی همچون آب و محیط زیست است و در سال گذشته 167 پروژه جدید منتج به قرارداد شده که عمدتاً طرح‌های کلان است که پروژه کلان اصلاح محیط زیست و قرارداد آن با شهرداری اصفهان، پروژه منشأ ریزگردها که در حال انجام است، پروژه آب شیرین‌کن که در مرحله نهایی بوده و پیشنهاد اجرای آن در شهرضاست از جمله آن است.

رئیس دانشگاه اصفهان افزود: در دانشگاه اصفهان، 50 درصد دانشیار و استاد و 50 درصد استادیار هستند و در سال گذشته اعضای هیئت علمی، 22 مورد استخدام پیمانی جدید، 37 مورد پیمانی به رسمی آزمایشی و 23 مورد از آزمایشی به قطعی را داشتیم.

رئیس دانشگاه اصفهان به فعالیت‌های عمرانی در سال گذشته هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 32 هزار مترمربع پروژه در حال احداث داریم که حدود 27 هزار مترمربع آن تا بهمن ماه سال جاری شامل 15 هزار مترمربع دانشگاه علوم تربیتی و روانشناسی و 12 هزار مترمربع دانشکده زیست‌شناسی و زمین‌شناسی تا بهمن ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد. البته نکته ویژه آن است که این پروژه‌ها بدون حمایت و ردیف بودجه‌ای دولت در حال احداث است و در بودجه سال‌های 95 و 96 این پروژه تخصیصی نداشته و صرفاً از طریق تسهیلات بانکی و کمک خیرین در حال انجام است که برای آنها 40 میلیارد تومان هزینه برآورد شده که تاکنون برای این دو دانشکده، 25 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی از احداث پردیس مهندسی در دانشگاه اصفهان خبر داد و افزود: این پردیس در سه هزار و 500 مترمربع ساخته خواهد شد که خیرین همه هزینه‌های آن را تقبل کرده‌اند. البته ما در تابستان سال جاری هم 39 مورد تعمیرات اساسی در وسعت نزدیک 30 هزار مترمربع انجام دادیم و با پیمانکاران درخصوص پرداخت هزینه‌ها توافق شد که بعداً پرداخت کنیم.

رئیس دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: دانشگاه اصفهان در سال 97، میزبان المپیاد دانشجویان کشور خواهد بود.

طالبی گفت: در سال گذشته سه هزار و 300 دانشجوی دختر و دو هزار و 900 دانشجوی پسر در خوابگاه‌‌های دانشگاه اصفهان اسکان داشتند.

وی ادامه داد: ما در دانشگاه اصفهان پنج تشکل سیاسی، 18 کانون فرهنگی- اجتماعی، 52 انجمن علمی داریم و در مجموع 373 برنامه فرهنگی- اجتماعی را برگزار کردیم که 45 هزار نفر مخاطب این برنامه‌ها بودند.

رئیس دانشگاه اصفهان اظهار داشت: دانشگاه اصفهان با 35 دانشگاه خارجی قرارداد همکاری داشته و هماهنگ‌کننده دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های کره جنوبی و ژاپن هستیم و سال گذشته چندین هیئت از دانشگاه‌های جهانی از دانشگاه اصفهان بازدید و 12 نفر از همکاران نیز از دانشگاه چین و کره دیدار کردند که در روند فعالیت‌های دانشگاه بسیار مؤثر بود.

طالبی دانشگاه اصفهان را  دانشگاهی در سطح یک خواند و گفت: دانشگاه‌ها در کشور به چهار سطح تقسیم شده‌اند و دانشگاه اصفهان در زمره 12 دانشگاه سطح یک کشور قرار دارد که شامل پنج دانشگاه جامع و هفت دانشگاه تخصصی است که ما در زمره دانشگاه‌های تخصصی قرار داریم.

وی گفت: ما در سال گذشته 191 دانشجوی اتباع خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه اصفهان داشتیم که امسال به بیش از 200 دانشجو رسیده است.

گذاشتن نظر