آفبا – هر آنچه که باید در مورد اصل افبا بدانید

آفبا

آفبا – هر آنچه که باید در مورد اصل افبا بدانید

معرفی اصل آفبا:( ویدیو آموزش اصل آفبا در اواسط پست میباشد)

در اوایل دهه 1920 میلادی، ولفگانگ پائولی فیزیکدان اتریشی (که اصل طرد پائولی یکی از مهم‏ترین خدمات علمی او است) و استادش نیلز بور دانشمند دانمارکی (مبدع مدل اتمی سیاره‏ای) قاعده‏ایی را معرفی کردند که نقش بسیار مهمی در درک آرایش الکترونی اتم ‏ها، جدول تناوبی عناصر و خواص شیمیایی آن را ایفا کرد. پائولی و بور این اصل را آفبا (Aufbau، در آلمانی به معنای بنا کردن) نامیدند. گرچه دلیل این نامگذاری عمدتا به کاربرد این اصل در تعیین ترتیب و نحوه پر شدن لایه ‏های الکترونی در عناصر باز می‏گردد اما پیش از آن نیز پائولی و بور اطمینان داشتند که اصل آفبا پایه و اساس و سنگ بنایی برای درک هرچه دقیق ‏تر ساختار درونی اتم خواهد بود.

تا پیش از بیان اصل آفبا:

مدل‏ های اتمی هیچ‏گونه توجیهی برای نحوه قرارگیری الکترون ‏ها در اطراف هسته نداشتند اما بور با استفاده از این اصل توانست اولین مدل اتمی با محوریت کوانتومی بودن انرژی را ارائه داده و خواص اتم هیدروژن را با موفقیت توجیه کند بعدها شرودینگر در ارائه مدل کوانتومی اتم‏ ها نیز از این اصل برای توجیه نحوه پر شدن زیرلایه‏ های الکترونی و رسم آرایش الکترونی اتم ‏ها استفاده کرد و دانشمندان به کمک آن توانستند طیف نشری و آرایش الکترونی و خواص شیمیایی تمامی عناصر و از همه مهم‏تر دسته‏ بندی ‏های جدول تناوبی عناصر را توجیه کنند.

آفبا

 اصل آفبا چیست و چرا اهمیت دارد؟

اصل آفبا در واقع نقشه‏ راه رسیدن از یک ساختار الکترونی ساده به ساختارهای پیچیده‏ تر را نشان می‏دهد به بیان ساده این اصل بیان می‏کند که در هنگام اضافه شدن الکترون به اتم، ابتدا اوربیتال‏ های با سطح انرژی پایین‏ تر از الکترون پر می‏شوند و سپس اوربیتال‏ های با انرژی بالاتر. با استفاده از همین اصل، می‏توان کار را از آرایش الکترونی ساده ترین اتم موجود در طبیعت (یعنی اتم هیدروژن) که تنها یک الکترون در ساختار خود دارد آغاز کرد و با اضافه کردن یک به یک الکترون ‏ها و قرار دادن آن‏ها در پایین‏ ترین سطح انرژی ممکن، به آرایش الکترونی سایرعناصر دست پیدا کرد.

بنابراین با وجود اصل آفبا:

لازم نیست که برای درک ساختار الکترونی اتمی که به طور مثال 50 عدد الکترون در ساختار خود دارد، تعداد زیادی آزمایش و آزمون و خطا انجام شود. بلکه کافی است از آرایش الکترونی اتم هیدروژن استفاده کرده و با افزودن الکترون ‏ها و قرار دادن هریک در پایین ترین سطح انرژی ممکن، به آرایش اتم مورد نظر دست پیدا کرد.

بدون داشتن درک صحیح از این قانون، درک صحیح ساختار الکترونی اتم‏‏ ها و به دنبال آن جدول تناوبی، خواص شیمیایی، ساختار یونی و مولکولی ترکیبات و واکنش های شیمیایی که همگی پایه و اساس درس شیمی دبیرستان و تشکیل دهنده ‏ی بیش از 80 درصد سوالات شیمی کنکور هستند ممکن نخواهد بود.

اصل آفبا را یاد بگیریم!

سنگ بنا و کلید درک بخش عمده‏ ی درس شیمی در دبیرستان است .  بنابراین یادگیری آن برای تمامی دانش آموزان امری ضروری است. بنابراین شما را دعوت می‏کنیم .که این اصل را با تدریس فوق العاده‏ ی دکتر شیروانی استاد شیمی موسسه حرف آخر به بهترین نحو فرا بگیرید.


دانلود ویدئو اصل آفبا با کیفیت بالا به صورت فایل

حجم فایل : 106 مگابایت

زمان : 30 دقیقه

کیفیت : HD


دانلود با حجم کمتر و مشاهده آنلاین ویدئو آموزشی اصل آفبا در 2 قسمت

قسمت اول

قسمت دوم


و اما کلام آخر!

اصل آفبا گرچه در ابتدا بسیار ساده و واضح به نظر می‏رسد، اما سنگ بنایی برای حل بسیاری از مسائل و نارسایی‏ های موجود در درک ساختار الکترونی عناصر و پایه‏ های علم شیمی است اما نکته مهم ‏تر و جذاب‏ تر در مورد این اصل، کاربرد آن در دیگر علوم و حتی بسیاری از ابعاد زندگی اجتماعی انسان‏ ها است! حتما می‏پرسید که این اصل ساده‏ ی فیزیکی – شیمیایی چه ربطی به سایر علوم و اتفاقات روزمره زندگی ما دارد؟ پاسخ شما در معنای واژه آفبا نهفته است!

حتی پیش از بیان اصل آفبا، دانشمندان علوم مختلف می‏دانستند که برای درک پدیده‏ های مختلف، نیاز است که که ابتدا ساده ‏ترین و ابتدایی‏ ترین اجزای آن پدیده شناخته شده و مورد بررسی قرار بگیرند، سپس گام به گام این شناخت را توسعه داده و با کنار هم قرار دادن این اجزای ساده موارد پیچیده‏ تر را مورد بررسی قرار دهند.

به طور مثال در علم زیست شناسی، ابتدا کوچک‏ترین و ساده ‏ترین اجزای سازنده‏ی موجودات زنده (یعنی سلول‏ها) به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته وشناخته می‏شوند، سپس با کنار هم قرار دادن سلول‏ها، بافت‏های پیچیده ‏تر تولید شده و مطالعه می‏شوند و به همین ترتیب این زنجیره ادامه پیدا می‏کند تا به موجودات بسیار پیچیده‏ای مانند انسان ‏ها برسد.

آفبا فیزیک-شیمی آفبا -زیست افبا-آفبا یازدهم-آفبا یار-دانلود رایگان فیزیک آفبا-دانلود رایگان دی وی دی های آفبا -دانلود زیست آفبا

حال تصور کنید!

بدون رعایت اصل بناگذاری، زیست‏ شناسان از همان ابتدا سراغ مطالعه بدن انسان بروند!، بدون ‏شک درک چنین ساختار پیچیده‏ای بدون درک اجزای سازنده ‏ی آن عملا غیر ممکن خواهد بود.

به همین ترتیب، می‏توان در برخورد با تمامی مسائل و مشکلات روزانه نیز از اصل آفبا استفاده کرد. به طور مثال برنامه ‏ریزی برای مطالعه و مرور دروس توسط یک دانش آموز را در نظر بگیرید.

در برخورد اول با یک مساله‏ ی بسیار پیچیده روبرو هستیم، زیرا تعداد زیادی متغیر، (مانند دروس مختلف، زمان‏بندی‏ های مختلف، شرایط فیزیکی و روحی مختلف دانش ‏آموزان و …) وجود دارند، که بررسی تمامی آن‏ها به صورت یک جا عملا غیر ممکن است. اما با تکیه بر اصل بناگذاری، می‏توان یک برنامه ‏ریزی خوب و اساسی انجام داد، کافی است ابتدا ساده ‏ترین و ابتدایی ‏ترین اجزای یک برنامه را بشناسیم، این اجزا شامل دروس مختلف و ویژگی ‏های هریک، زمانبندی مورد نیاز برای مطالعه، یادگیری و مرور هرکدام و شیوه ‏های مختلف اجرای برنامه هستند.

سپس با کنار هم قرار دادن این اجزای ساده، می‏توان برنامه‏ های پیچیده تری برای یک روز، یک هفته و یا حتی یک سال کامل تحصیلی آماده کرد. اصل آفبا در کمال سادگی این توانایی را دارد که کلیدی برای موفقیت در تمامی ابعاد زندگی ما باشد!

فروردین ماه، می‏تواند آغازِ یک پایانِ رویایی برای تمامی دانش ‏آموزان باشد. چه برای موفقیت در امتحانات خرداد‏ماه و چه برای کسب نتیجه مطلوب در بزرگترین رقابت علمی کشور یعنی کنکور سراسری. برای بناگذاری این موفقیت با ما همراه باشید.

 

درباره نویسنده

خبر خاصی نیست :)

نظرات (10)

hivaezami

سلام
ممنون مطلب خیلی خوبی بود به جرئت میتونم بگم که حرف آخر بهترین انقلاب برای کنکور ها در ایران بوده

info

سلام
بهترین نقشه راه هست، ممنون از حرف آخر عزیز

darsam.org

تدریس استاد شیروانی برای مبحث اصل آفبا عالی بود

اسماعیل

سلام و خسته نباشید به مجموعه بینظیر حرف آخر. اگه امکان داره برای دانش آموزانی مثل من که از پک های صفرتاصد مجموعه استفاده میکنن پکیج جدای حل سوالات 96 رو برا همه درسا تدارک ببینین لطفا. واقعا نیاز داریم. ممنون میشم.

ramezani.zara79

چجوری باید این دی وی دی رو تهیه کرد؟؟

  امیر حقیقت پور

  سلام و درود این ویدئو رو همین جا رایگان برای شما عزیزان آپلود میکنیم

زحل

سلام چطور میشه دانلود کنیم چیزی روی سایت نیست

  امیر حقیقت پور

  در حال بارگزاری مجدد میباشد

amir

باسلام
آقای حقیقت پور عزیز من پک مسائل و مفاهیم رو تهیه کرده بودم برای کنکور95
لطفا بفرمایید برای کنکور نظام قدیم 98از اون استفاده کنم یا بهتره ورژن جدید رو تهیه کنم

  امیر حقیقت پور

  یا سلام و درود پک مفاهیم و مسایل جدید یه قسمتهایی ازش آپدیت شده فقز در صورت نداشتن مشکل مالی پک جدید و تهیه نمایید